TYP: a1

Ston - rejsy, mapa, opisy, zdjęcia, forum, czartery jachtów

Opis lokalizacji: Ston


Miasteczko Ston, położone jest na drugim co do wielkości chorwackim półwyspie Pelješac. Znane jest przede wszystkim z najdłuższych w Europie, porównywanych do Muru Chińskiego obwarowań, łączących Ston z pobliską miejscowością Mali Ston. Z murów tych roztacza się rozległy widok na miasto, okolicę i słynne stonskie saliny, w których pozyskiwana jest sól z wody morskiej.

W miejscowości tej znajdziemy kilka sklepów oraz sporo typowych chorwackich restauracji. Przed południem, w pobliżu bramy miejskiej od strony tychże salin odbywa się targ, na którym można zaopatrzyć się w świeże owoce i warzywa, a także przy pewnej dozie szczęścia w ryby, dostarczane przez tutejszych rybaków. W nieodległym Malim Stonie znajdziemy sporo miejsc, w których oferowane są pochodzące z licznych hodowli ostrygi i małże.

Ston odwiedzany jest głównie przez turystów „lądowych”, ale mogą tu zawinąć żeglarze, choć wymaga to sporo wytrwałości. Aby tu dotrzeć drogą wodną należy wpłynąć w Kanał Stonski, miejsce urokliwe, otoczone zalesionymi wzgórzami, gdzie można znaleźć spokojne i ciche kotwicowiska. W dalszej części, bliższej miasta kanał się wypłyca, a dojście jest możliwe krętym i wąskim szlakiem o głębokości około 2,5 metra. Na nasze szczęście dno kanału jest piaszczyste, zatem gdy popełnimy nawigacyjny błąd, nie grozi nam poważne uszkodzenie jachtu, jeno mozolne ściąganie go z mielizny.


Widok z murów na saliny

Trzeba pamiętać o tym, że jesteśmy zobowiązani czekać przed wejściem na oznaczony szlak, aż opuści go każda większa jednostka wychodząca ze Stonu, co zabawne, musimy tak czynić również wtedy gdy my z miasta będziemy wypływać. Wychodzi na to, że większy ma pierwszeństwo. Postój jachtów w Stonie jest możliwy przy niewielkim nabrzeżu po lewej stronie kanału, tuż przy wspomnianych salinach. W Kanale Stonskim, jeszcze przed owym podejściem w stronę miasta, znajduje się niewielka zatoka o nazwie Kobaš, na brzegach której usytuowane są dwie restauracje, przy których można zacumować.


TYP: a3
0 0
Komentarze
Byli tam
dodaj siebie
Chcą tam być

Nikt jeszcze się nie dodał. Bądź pierwszy!


dodaj siebie
TYP: a2