TYP: a1

Porto San Giorgio - rejsy, mapa, opisy, zdjęcia, forum, czartery jachtów

Opis lokalizacji: Porto San Giorgio


To spore portowe miasto, będące obecnie popularnym kurortem turystycznym. Jedną z atrakcji, wabiącą w to miejsce żądnych wypoczynku, jest długa piaszczysta plaża. Miasto także zasłynęło i nadal słynie z serwowanych w tutejszych restauracjach potraw z owoców morza. W lipcu odbywa się tutaj „festiwal rybny”, a jednym z koronnych dań jest „brodetto” , rodzaj gęstej zupy rybnej, czy też raczej gulaszu rybnego. Samo miasto jest stosunkowo nowe, większość budynków, willi i hoteli to reprezentanci, jak tu zwą, stylu „Liberty” czyli po prostu secesji. Jednym z nielicznych świadectw tego, że miasto ma także odleglejszą przeszłość jest twierdza pochodząca z XIII wieku wybudowana przez weneckiego Dożę – Lorenzo Tiepolo. Znajduje się ona w pobliżu głównego placu miejskiego i łatwo jej baszty dostrzec z każdego punktu miasta.

Porto San Giorgio pierwotnie było przystanią i portem obsługującym położone w głębi lądu, w odległości około 6 kilometrów od wybrzeża, Fermo. Tę miejscowość naprawdę warto odwiedzić, choćby ze względu na teatr antyczny pochodzący z czasów, gdy panowali tu Rzymianie. Z tego samego okresu wywodzą się monumentalne, podziemne cysterny na wodę. Zapewniały one zapas wody pitnej dla rzymskiej floty. W czasach późniejszych miasto dostało się pod panowanie papieskie i wtedy to powstało dwadzieścia kościołów, a także rozbudowano znajdującą się w centrum miasta katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (Santa Maria Assunta in Cielo). Co jeszcze? A choćby kilkanaście wspaniałych pałaców i liczne fontanny.

Obecny port w San Giorgio został rozbudowany w latach osiemdziesiątych XX wieku. Jest świetnie chroniony długim osłaniającym basen wschodnim wysuniętym ku północy falochronem. Na jego główce ustawiono czerwone światło błyskowe (B(2) c 6s 8m 5Mm). Na krótszym falochronie osłaniającym port od północy ustawiono światło zielone (S z 7m 2Mm wer). Podejście do portu od północy. Miejsca przy południowym pirsie zajmują kutry rybackie. Przystań dla jachtów znajduje się po stronie północnej basenu. Znajdziemy tam wszelkie udogodnienia, toalety i prysznice. Stacja benzynowa znajduje się na końcu pirsu północnego.

TYP: a3
0 0
Komentarze
Byli tam

Nikt jeszcze się nie dodał. Bądź pierwszy!


dodaj siebie
Chcą tam być

Nikt jeszcze się nie dodał. Bądź pierwszy!


dodaj siebie
TYP: a2