TYP: a1

Erice - rejsy, mapa, opisy, zdjęcia, forum, czartery jachtów

Opis lokalizacji: Erice


Erice to niewielkie, średniowieczne miasto położone nieco na północny zachód od Trapani na Sycylii. Właściwie można powiedzieć, że znajduje się na jego obrzeżach. Miejsce to niezwykłe i jeśli znaleźliśmy się w Trapani to należy je odwiedzić. Erice położone jest 750 metrów nad poziomem morza, na wyniosłym wzgórzu górującym nad okolicą. Dostać się tam można linową kolejką, która wyniesie nas na sam szczyt, prosto przed bramę wiodącą do grodu. Trzeba jednak pamiętać, że kolejka ta kończy pracę o godzinie ósmej wieczorem i jeśli pozostaniemy w mieście dłużej to wtedy czeka nas długa, kręta i mozolna droga w dół, ewentualnie podróż taksówką lub autobusem. Koszt podróży kolejką w obie strony to 6 – 7 euro.

Erice ma bogatą i długą historię, ponoć założone zostało przez Eneasza, syna Afrodyty, inni twierdzą, że swą nazwę wzięło od innego syna Afrodyty, mitycznego króla Elymów. Słynęło w starożytności ze świątyni poświęconej przez Fenicjan bogini Asztarte, potem Afrodycie przez Greków, wreszcie Wenus przez Rzymian. Z pozostałości tej świątyni zbudowany został w XIV wieku kościół Chiesa Matrice, stajemy przed nim prawie bezpośrednio po przekroczeniu bramy miejskiej. Tutaj możemy zaopatrzyć się w bilet, pozwalający na zwiedzanie licznych kościołów, którymi Erice się szczyci. Gastronomiczną ciekawostką są wyroby z marcepanu. Barwione owoce, figurki i ciastka urozmaicone marcepanem przyciągają wzrok i znakomicie smakują – to miejscowa specjalność, którą warto spróbować.

Chiesa Matrice

Marcepan
Wysokość na jakiej usytuowane jest Erice, powoduje, że miasto często spowite jest chmurami. Gdy poniżej świeci słońce i panuje upał, tutaj bywa w tym samym czasie mgliście i chłodno, warto o tym pamiętać i na wycieczkę zabrać ze sobą coś ciepłego do ubrania. Jednak przy ładnej pogodzie widoki jakie z tego miejsca się roztaczają zapierają dech w piersiach. Patrząc w kierunku południowo-zachodnim dostrzeżemy Marsalę, Wyspy Egadzkie i saliny rozciągające się na południe od Trapani, gdy spojrzymy na północny-zachód, dostrzeżemy skaliste wybrzeże rozciągające się aż po Capo San Vito. W pogodne dni można podobno spoglądając na wschód dostrzec w oddali Etnę.
   
Te widoki, liczne zabytki, kościoły – ponad 60 – zamek Castello di Venere wzniesiony przez Normanów, powodują, że spacer wąskimi uliczkami Erice staje się wielką atrakcją.

TYP: a3
0 0
Komentarze
Byli tam
dodaj siebie
Chcą tam być

Nikt jeszcze się nie dodał. Bądź pierwszy!


dodaj siebie
TYP: a2