TYP: a1

Licata - rejsy, mapa, opisy, zdjęcia, forum, czartery jachtów

Opis lokalizacji: Licata


Zachodni odcinek wybrzeża Sycylii, od Agrigento w kierunku południowym, nie jest zbyt ciekawy, ani nie obfituje w miejsca godne odwiedzenia. Jedyny niewielki porcik jaki napotkamy to Marina di Palma, ale jest to praktycznie jedynie wychodzący w morze na dwieście metrów falochron, przy którym stawać należy po stronie wewnętrznej, do tego w pobliżu jego główki, bowiem dalej w porcie jest płytko i dotrzeć tam bezpiecznie mogą jedynie małe łódki. O tym miejscu warto wspomnieć ze względu na pobliską plażę ciesząca się popularnością u miejscowych. Miłośników literatury z pewnością zainteresuje fakt, że miasteczko Palma di Montechiaro było siedzibą rodu Lampedusa, której ostatni potomek Giuseppe Tomasi di Lampedusa napisał słynną powieść „Lampart”, sfilmowaną później przez Luchina Viscontiego.

Pierwszym interesującym i godnym odwiedzenia miastem jest Licata. Niegdyś w tym miejscu znajdowała się starożytna osada o nazwie Fintias, którą założyli w 280 r. p.n.e. Grecy z pobliskiej Geli, gdy ich miasto uległo zniszczeniu podczas wojen z Kartagińczykami. Do czasów współczesnych jednak żadne ślady tego dawnego miasta się nie zachowały. Licata współczesna, a zwłaszcza jej centrum, to miasto barokowe. Z portu wąskimi uliczkami starego miasta dotrzemy do Piazza Progresso, tutaj krzyżują się dwie główne ulice, przy których rozlokowały się liczne kawiarnie i restauracje. Jeszcze wyżej, na wzgórzu, znajduje się okazały XVI-wieczny zamek. Z tego miejsca roztacza się piękny widok na port i pobliskie plaże. Tu trzeba zaznaczyć, iż wprawdzie z wysokości wzgórza wyglądają one interesująco i atrakcyjnie, to jednak na ich jakość i przede wszystkim czystość niekorzystnie wpływa owego wspomnianego portu sąsiedztwo. Wartym odwiedzenia jest targ na starym mieście czynny do godziny 14.00.

Port jest rozległy, osłonięty dwoma długimi falochronami. Na ich główkach znajdują się światła, na falochronie zachodnim (Bl c 5s 5Mm), na wschodnim (Bl z 3s 10m 7Mm). Wpływając dalej znajdziemy kolejne dwa falochrony ograniczające baseny wewnętrzne. W basenie zachodnim znajduje się przystań dla jachtów, wystawione są pomosty pływające – to Banchina Marianello. Basen centralny – Darsena Centrale, również jest dostępny dla jachtów, stawać można przy falochronie wschodnim, jednak nieco w głąb od jego główki, bowiem na tym wygiętym na zachód odcinku od strony wewnętrznej jest płytko, dopiero gdy wejdziemy w głąb portu, ominiemy płycizny. Wewnętrzna strona falochronu ograniczająca basen zachodni od strony basenu centralnego jest dostępna raczej dla niewielkich łódek – płytko, miejscami jedynie 0,5 m. Basen wschodni, rozległy, do niedawna był w części północnej zbyt płytki dla jachtów, ale być może przeprowadzono w tym miejscu prace pogłębiające – bez sprawdzenia tej informacji, raczej do niego nie należy zawijać. U nasady centralnego, wewnętrznego falochronu oddzielającego basen centralny od wschodniego znajduje się latarnia o charakterystyce (Bl b 5s 40m 21Mm), jej światło nocą dostrzeżemy z daleka. Paliwo oraz wodę można pobrać w stacji benzynowej, która znajduje się przy północnym nabrzeżu basenu centralnego.

TYP: a3

Miejsca powiązane z lokalizacją "Licata"

Zdjęcia użytkowników

Filmy użytkowników

0 0
Komentarze
Byli tam
dodaj siebie
Chcą tam być

Nikt jeszcze się nie dodał. Bądź pierwszy!


dodaj siebie
TYP: a2