TYP: a1

Kornati Archipelag - rejsy, mapa, opisy, zdjęcia, forum, czartery jachtów

Opis lokalizacji: Kornati Archipelag


Na archipelag składają się dwie największe wyspy: Kornat i Žut, oraz kilkanaście mniejszych wysepek. Wchodzą one w skład Parku Narodowego Kornati (wyspa Žut nie wchodzi w obszar parku, choć należy do archipelagu), obejmującego obszar o powierzchni 320 km. Rozciąga się on od wyspy Kurba Vela, położonej na wschodnim krańcu archipelagu, po cieśninę Vela Proversa, znajdującą się między wysepką Katina, a zachodnim krańcem wyspy Kornat.

By móc żeglować po tym akwenie, konieczne jest wykupienie biletu wstępu. Można to zrobić wpływając na obszar Parku, ale wtedy koszt biletu jest większy, lub przed wkroczeniem na te wody w marinie, z której wyruszamy, zaoszczędzając kilkaset kuna. Ceny zależą od wielkości jachtu.

Na całym obszarze parku zalecana jest żegluga wyłącznie dzienna, ze względu na wiele utrudnień i nawigacyjnych niebezpieczeństw (nieoznaczone rafy, skały i płycizny).

W kilkunastu zatokach postawiono boje cumownicze i wyznaczono miejsca do kotwiczenia lub cumowania. Są to, po północnej stronie wyspy Kornat: zatoka Stiniva i Statival oraz na samym północnym cyplu Kornatu: Lupešćina i Suhi Rat. Po stronie południowej archipelagu zatrzymać się możemy w zatoce Šipnante, jest tam sezonowa restauracja, w czasie bory trzeba się liczyć z silnymi szkwałami. Kolejna zatoka dogodna do kotwiczenia to Lučica. Na wysepce Levrnaka, znajdującej się prawie naprzeciwko, również postawiono sporo boi w zatoce, a po południowej stronie wysepki znajdziemy dogodne kotwicowisko. Dalej, kierując się na południowy wschód, znajdziemy kotwicowiska w zatoce Kravljačica, Strižnja, Modri bok, Vrulje, Lopatica, Robotnica i na wschodnim krańcu Kornatu, w zatoce Opat. We większości tych miejsc znajdują się sezonowe restauracje. Pozostaje jeszcze wysunięta w kierunku południowo-wschodnim wyspa Lavsa z wieloma bojami do cumowania i na krańcu parku Ravni Žakan – wyspa, w zatoce której znajduje się jedna z największych restauracji usytuowanych w obrębie Parku Narodowego.

Na obszarze archipelagu są dwie mariny. Jedna to „Piškera”, przy wyspie, której zawdzięcza nazwę, druga usytuowana jest na północnym wybrzeżu wyspy Žut. Obie czynne są jedynie od początku kwietnia do końca października, a prąd i woda dostępne są w nich tylko przez kilka godzin dziennie.

TYP: a3

Miejsca powiązane z lokalizacją "Kornati Archipelag"

Zdjęcia użytkowników

Filmy użytkowników

0 0
Komentarze
Byli tam
więcej dodaj siebie
Chcą tam być

Nikt jeszcze się nie dodał. Bądź pierwszy!


dodaj siebie
TYP: a2