TYP: a1

Iž - rejsy, mapa, opisy, zdjęcia, forum, czartery jachtów

Opis lokalizacji: Iž


Niewielka wyspa położona w kanale między wyspą Ugljan a Dugim Otokiem. Jest to jedyna wyspa dalmatyńska, gdzie mieszkańcy zajmowali się garncarstwem. Ta tradycja trwa do dzisiaj, zatem pamiątką z wyspy jest wyjątkowy iški lopiž, czyli gliniane naczynie do przechowywania oliwy.

Na wschodnim wybrzeżu znajdują się dwie miejscowości, jedna z nich to Veli Iž, port wraz z niewielką mariną. Podczas bory występuje tu lekki rozkołys. Marina usytuowana jest na południowym nabrzeżu zatoki. W drugiej miejscowości – Mali Iž – stawać można przy niewielkim molo wystającym z północnego brzegu oraz po wewnętrznej stronie falochronu, na którego główce ustawiono światło Bl c 3s.

Innym miejscem postoju jest znajdująca się między tymi miejscowościami zatoka przy wiosce Knež, jednak podczas bora nie jest tam bezpiecznie. Podchodząc do tego miejsca z północy należy zwrócić uwagę na płyciznę tuż przed wysepką Knežak - oznaczono ją tyką z dwiema czarnymi kulami.

Na południe od Mali Iž stawać można w niezamieszkanej zatoce Bršanj. Jest tam niewielki promowy falochron. Kolejne kotwicowisko znajdziemy dalej na południe - to zatoka Vodenjak. Żeglując po drugiej, zachodniej stronie wyspy trzeba uważać na umieszczone tam hodowle ryb, między innymi tuńczyków.

TYP: a3

Miejsca powiązane z lokalizacją "Iž"

Zdjęcia użytkowników

Filmy użytkowników

0 0
Komentarze
Byli tam
dodaj siebie
Chcą tam być

Nikt jeszcze się nie dodał. Bądź pierwszy!


dodaj siebie
TYP: a2