TYP: a1

Ischia - rejsy, mapa, opisy, zdjęcia, forum, czartery jachtów

Opis lokalizacji: Ischia


Największa wyspa wchodząca w skład Archipelagu Flegrejskiego. Składają się na niego Ischia, Procida i malutkie Nisida oraz Vivara. Położone są w Zatoce Neapolitańskiej, wszystkie mają charakter wulkaniczny. Wapienna Capri mimo iż znajduje się od nich w niewielkiej odległości, do tego archipelagu nie przynależy.

Swoją popularność Ischia zawdzięcza licznym wulkanicznym źródłom geotermalnym. Część z nich znajduje się w głównej miejscowości wyspy o nazwie Ischia Porto, zbudowanej w niecce wygasłego wulkanu. Ischia Ponte to położona tuż obok, urokliwa dawna wioska rybacka. Teraz obie miejscowości są prawie połączone tworząc jedną aglomerację. U wybrzeży Ischia Ponte, w pobliżu wejścia do dawnego portu, który tworzy naturalna zatoka, na niewielkiej skale znajduje się niezwykle malowniczy zamek Castello Aragonese z XV wieku. Wznosi się on na wysokość ponad stu metrów nad taflę zatoki. Wewnątrz zamku podziwiać można katedrę dell`Asunta z zachowanymi freskami szkoły Giotta.

Również inne miejscowości na tej największej wyspie w Zatoce Neapolitańskiej przywabiają turystów gorącymi źródłami. Znajdują się one także w położonych na północnym wybrzeżu Lacco Ameno i Casamiccioli. Zachodnie wybrzeże to przede wszystkim źródła zlokalizowane przy miejscowości Forio.

Południowe wybrzeże jest dużo uboższe w bazę turystyczną, a zatem też nieco spokojniejsze. Tutaj znajduje się wioska Sant`Angelo przycupnięta u stóp dawnego wulkanu Monte Epomeno - jest on najwyższym wniesieniem na wyspie, ma 788 metrów. Z jego wierzchołka roztacza się wspaniały widok zarówno na samą Ischię, jak i pobliską Procidę, zatokę oraz Neapol.

Główny port wyspy to Ischia Porto. Ulokowany jest w naturalnej, okrągłej zatoce. Z zachodniego cypla osłaniającego wejście do zatoki wyrasta długi, skierowany ku północy falochron z ustawionym na główce światłem sektorowym biało-czerwonym (sektor czerwony 130º – 200º, sektor biały 200º – 130º) o okresie trzech sekund i zasięgu 8 Mm. Samo dosyć wąskie, bo mające około pięćdziesięciu metrów, wejście do portu wyznaczają światła odpowiednio: na główce zachodniej Bl z 3s 4m 8Mm, a na główce wschodniej Bl c 3s 4m 8Mm. Przy południowo-zachodnim wybrzeżu portowym znajduje się przystań promowa. Miejsc do cumowania należy szukać zarówno po wschodniej, jak i zachodniej stronie portu, tam wystawiono pomosty. Jednak z reguły miejsca przy nich bywają zajęte. Kolejny port znajduje się na zachód od Ischia Porto, to Casamicciola Marina. Jest świetnie osłonięta od zachodnich wiatrów długim falochronem. Jej minusem są ceny, to nie port miejski, lecz marina z większością udogodnień. Nieco dalej na zachód znajdziemy niewielki port w miejscowości Lacco Amena. Stanowią go niewielkie baseny osłaniane od północy poprzecznymi falochronami.

Na zachodnim wybrzeżu znajduje się miejscowość Forio oraz port. Jest spory, osłonięty dwoma falochronami, na główkach których znajdują się światła, na zachodnim Bl z 3s 9m 4Mm, na wschodnim Bl c 3s 6m 2Mm. We wschodnim basenie znajdziemy pomosty cumownicze.

Kolejny port Ischii, to położony na południowym wybrzeżu San Angelo. Jest niewielki i dobrze osłonięty, jednak zawsze zatłoczony.

TYP: a3
0 0
Komentarze
Byli tam
dodaj siebie
Chcą tam być

Nikt jeszcze się nie dodał. Bądź pierwszy!


dodaj siebie
TYP: a2