TYP: a1

Giulianova - rejsy, mapa, opisy, zdjęcia, forum, czartery jachtów

Opis lokalizacji: Giulianova


Miasto położone jest między dwiema rzekami. Od północy ogranicza je ta o nazwie Salinello, od południa zaś nosząca miano Tordino.

Ponoć historia tego miejsca sięga czasów neolitu, jednak pierwsze pisemne źródła wspominają o powstaniu tu w 290 roku p.n.e. rzymskiej kolonii Castrum Novum Piceni. Przez wieki miasto zmieniało nie tylko władców, ale i nazwy. Pod panowaniem Bizancjum nazywano je Kástron Nóbo, w średniowieczu początkowo nosiło nazwę Castrum Sancti Flaviani, by w XIII wieku zmienić się w Castel San Flavio. Nie przetrwało długo, bowiem podczas bitwy toczonej między włoskimi rodami zostało kompletnie zniszczone i obrócone w ruinę. W kilka lat potem, kolejny przedstawiciel rodu Aquaviva władającego tymi ziemiami, Giulio Antonio, buduje na północ od tych ruin nowe miasto, które na jego cześć przyjmuje nazwę Giulianova. Obecnie to renesansowe miasto stanowi najstarszą część aglomeracji. W drugiej połowie XIX wieku rozbudowała się nadmorska część miasta i w ten sposób powstała nowa dzielnica o nazwie Giulianova Lido, zamieniając miasto w popularny i modny kurort wypoczynkowy.

Turystów przyciągają w to miejsce piękne szerokie plaże i zabytkowe wille usytuowane wzdłuż Lungomare Zara, snobistycznego deptaku w Giulianova Lido. Pełno tu także restauracji i ekskluzywnych hoteli tworzących snobistyczny klimat. Dodać należy, że również osoby spragnione innych niż leniwe „dolce far niente” rozrywek, coś dla siebie znajdą, bowiem zachowało się tu sporo ciekawych zabytków, jak choćby renesansowa katedra San Flaviano z 1472 roku.

Tutejszy port jest całkiem rozległy. Osłonięty dwoma długimi, wychodzącymi na kilkaset metrów w morze falochronami. Na wysuniętej ku północy główce falochronu południowo-wschodniego ustawiono światło czerwone (B c 5s 8m 4Mm). Na krańcu falochronu osłaniającego port od północy znajduje się światło zielone (B z 5s 8m 4Mm). Wejście do basenu wewnętrznego oznakowane jest światłami stałymi od północy zielonym, od południa czerwonym.

Podejście do portu od północy. Miejsca dla jachtów znajdują się w południowej części basenu oraz przy nabrzeżu. Po północnej stronie miejsca zajmują statki i kutry rybackie.

TYP: a3
0 0
Komentarze
Byli tam

Nikt jeszcze się nie dodał. Bądź pierwszy!


dodaj siebie
Chcą tam być

Nikt jeszcze się nie dodał. Bądź pierwszy!


dodaj siebie
TYP: a2