TYP: a1

Fano - rejsy, mapa, opisy, zdjęcia, forum, czartery jachtów

Opis lokalizacji: Fano


Miasto rozciąga się po obu stronach rzeki Metauro przy jej ujściu do Adriatyku.

Założone zostało przez Rzymian i wtedy zostało nazwane Fanum Fortunae czyli Miasto Szczęścia. Miano to otrzymało, bowiem tutaj znajdowała się świątynia bogini szczęścia. W 538 roku zostało zniszczone przez najazd Gotów, ale później odbudowane.

Obecnie jest niezwykle ładnym, zadbanym miasteczkiem, czy tez raczej miastem, pełnym dopieszczonych, kolorowych domów, przyciągającym turystów piaszczystymi plażami i przyjazną infrastrukturą służącą aktywnemu wypoczynkowi.

Ale to miasto ma także sporo do zaoferowania tym, którzy nastawiają się nie jedynie na leniwy wypoczynek. Amatorzy znajdą tu sporą ilość zabytków architektury znakomicie ilustrujących dzieje tej metropolii, a będących prawdziwymi skarbami kultury i włoskiej architektury. I tak warto wybrać się na przechadzkę jedną z głównych ulic Via Arco d`Augusto, by dotrzeć do znajdującego się na jej południowym krańcu łuku Augusta, od którego ulica wzięła swoją nazwę. Wybudowany został z białego istryjskiego kamienia i stanowił niegdyś główną bramę miasta. W jego otoczeniu znajduje się niewielki kościółek San Michele ze wspaniałym renesansowym portalem autorstwa Bernardina di Pietro da Corona. Po przeciwnej stronie łuku zobaczymy rząd arkad - to Logge di San Michele. Nieco dalej kierując się na zachód od łuku dotrzemy do zachowanych fragmentów murów miejskich oraz kolejnej dawnej bramy Porta della Mandria. Dalej od niej natkniemy się na fortece Rocca Malatestiana wybudowaną w latach 1438 – 1452.

Co jeszcze warto zobaczyć – niewątpliwie znajdującą się na Piazza XX Settembre fontannę Fortuny z XV wieku, katedrę, która wymieniana jest we wszystkich przewodnikach ze względu na liczne arcydzieła architektoniczne, malarskie i rzeźbiarskie, jakie możemy w jej wnętrzu obejrzeć, czy też kilkanaście kościołów będących znakomitymi zabytkami.

TYP: a3
0 0
Komentarze
Byli tam

Nikt jeszcze się nie dodał. Bądź pierwszy!


dodaj siebie
Chcą tam być

Nikt jeszcze się nie dodał. Bądź pierwszy!


dodaj siebie
TYP: a2