TYP: a1

Elba - rejsy, mapa, opisy, zdjęcia, forum, czartery jachtów

Opis lokalizacji: Elba


Największa z wysp Archipelagu Toskańskiego, jednocześnie trzecia co do wielkości wyspa Włoch. Od toskańskiego wybrzeża dzieli ją niewielka, sięgająca około 5 Mm odległość. Zasiedlona już w czasach etruskich. Jeszcze do 1984 roku wydobywano na niej rudę żelaza w kopalniach, które swój początek miały w VI wieku p.n.e.

Obecnie głównym bogactwem wyspy są turyści, których przyciągają piękne plaże, urocze miasteczka, bogata urozmaicona przyroda i oczywiście osoba najsłynniejszego mieszkańca – cesarza Napoleona Bonaparte. Przybył na Elbę, która miała zostać jego miejscem zesłania, 3 mają 1814 roku. Przebywał na niej do lutego roku następnego. Wraz z nim na wyspę trafili także polscy lansjerzy. W tym krótkim czasie Napoleon administrując Elbą zreformował podatki, budował drogi i wodociągi i ustanowił nową flagę, na której znalazły się trzy złote pszczoły. W zamieszkiwanej przez Napoleona Villa dei Mullini w Portoferraio znajduje się obecnie muzeum poświęcone cesarzowi. Tam też obejrzeć można pamiątki po polskich szwoleżerach, którzy ochotniczo, pod wodzą majora Pawła Jerzmanowskiego, towarzyszyli Bonapartemu na Elbie.

Położone w głębokiej zatoce na północnym wybrzeżu wyspy, świetnie osłonięte ze wszystkich stron dzięki ukształtowaniu linii brzegowej, Portoferraio jest głównym portem Elby. Podejście do niego wyznacza latarnia ustawiona na Forte Stella, znajdującym się na cyplu o nazwie Punta Falcone (Bl(3) 14s 16Mm). Basen portowy usytuowany jest po wschodniej stronie zatoki, wejście do niego oznaczone jest światłami: na główce północno-zachodniej (Bl c 7m 3Mm), na główce południowo-wschodniej (Bl z 4s 11m 4Mm). Basen ma kształt podkowy, stawać można przy nabrzeżach z muringami lub gdy brak miejsca także na kotwicy. Po zachodniej stronie zatoki znajduje się marina o nazwie Easom Cesa, świetnie osłonięta dwoma falochronami, których główki wyznaczają dwudziestometrowe wejście. Są tu wszelkie udogodnienia, łazienki, prysznice oraz warsztaty.

Nieco dalej na południe od Easom Cesa znajdziemy kolejną marinę, to Edilnautica Marina w zatoczce stanowiącej ujście niewielkiej rzeczki, czy też strumienia.

Kolejnym portem na północnym wybrzeżu Elby jest położona na zachód od Portoferraio, Marciana Marina. Osłonięta jest długim, ciągnącym się w kierunku wschodnim falochronem, na którego główce ustawiono światło zielone (Bl z 4s 11m 8Mm).

Na najbardziej wysuniętym w kierunku północnym cyplu wyspy, po jego wschodniej stronie znajduje się niewielka marina Cavo. Na końcu wychodzącego w morze pirsu do którego dochodzą promy z Piombino ustawione jest światło (Bl c 11m 3Mm (wer)). Nieco dalej ustawione na główce falochronu osłaniającego port kolejne czerwone światło i na przeciwległej główce – zielone.

Rio Marina to następny port znajdujący się na wschodnim wybrzeżu. Wejście do niego wyznacza latarnia czerwona ustawiona na główce falochronu – światło (Bl c 3s 9m 3Mm).

Kolejny port na wschodnim wybrzeżu, wysunięty najbardziej w kierunku południowym to Porto Azzurro. Położony jest w sporej zatoce osłoniętej dodatkowo falochronem wyrastającym z jej wschodniego brzegu. Mimo wysokich cen, warto się w tym miejscu zatrzymać, bowiem miasteczko jest przepiękne, a dodatkową atrakcję stanowi usytuowana tuż przy porcie forteca służąca za więzienie.

Na południowym wybrzeżu Elby znajdziemy jeszcze jeden niewielki port – to Marina di Campo.

TYP: a3

Miejsca powiązane z lokalizacją "Elba"

Zdjęcia użytkowników

Filmy użytkowników

0 0
Komentarze
Byli tam
dodaj siebie
Chcą tam być

Nikt jeszcze się nie dodał. Bądź pierwszy!


dodaj siebie
TYP: a2