TYP: a1

Duino - rejsy, mapa, opisy, zdjęcia, forum, czartery jachtów

Opis lokalizacji: Duino


Przybysz, który dotarł by do tej miejscowości, zwłaszcza żeglarz po dłuższej żegludze, miałby trudność z określeniem w jakim państwie się znalazł. I nie byłby to efekt faktu, iż znajdujemy się w strefie pozbawionej kontroli granicznych. Otóż po prostu jest to region Włoch, w którym funkcjonują dwa języki oficjalne, włoski i słoweński.

Miejscowość ta także nosi podwójną nazwę, dla Włochów to Duino, dla mniejszości, a może i większości (kto to wie) słoweńskiej to Devin. Do tego, właśnie w okolicach miasta zmienia się charakter wybrzeża, nie oglądamy krajobrazu, który znamy z okolic Wenecji i Grado, tu zaczyna się wybrzeże z wapiennymi klifami i takimiż skałami wyrastającymi z morza, co bardziej przypomina widoki znane ze Słowenii i Chorwacji. Co jeszcze? Otóż na tym obszarze obok włoskiego językiem urzędowym jest słoweński.

Osada powstała wokół dwóch zamków. Najstarszy to Castello Vecchio pochodzący z X wieku, z którego obecnie pozostały jedynie ruiny na nadmorskiej skale wysuniętej w morze. Drugi to Castello Nuovo, posadowiony na niewielkim skalistym cyplu znajdującym się nieco na wschód od skały z ruinami starszego zamku. Z tą skałą związana jest legenda o Białej Damie. Była nią młoda dziewczyna, którą kasztelan zamku kazał zrzucić ze skał do morza, ta jednak przemieniona została w białą skałę, a jej duch do tej pory straszy w ruinach Catello Vecchio. Kolejna wapienna skała wyrastająca z morza między Starym Zamkiem a Nowym nosi nazwę Scoglio di Dante (Skała Dantego) Miał tu podobno przesiadywać Dante Alighieri gdy był gościem właściciela Castello Nuovo, księcia Thurn und Taxis.

TYP: a3
0 0
Komentarze
Byli tam

Nikt jeszcze się nie dodał. Bądź pierwszy!


dodaj siebie
Chcą tam być

Nikt jeszcze się nie dodał. Bądź pierwszy!


dodaj siebie
TYP: a2