TYP: a1

Baška - rejsy, mapa, opisy, zdjęcia, forum, czartery jachtów

Opis lokalizacji: Baška


Baška to miejscowość położona na wschodnim krańcu wyspy Krk. Usytuowana jest nad sporą zatoką. Słynie z przyjaznych drobnoziarnistych plaż. To spowodowało, że Baška stała się popularnym miejscem obleganym przez turystów. Jej stara i urokliwa część obrosła typowymi ośrodkami i hotelami. Wzdłuż morskiego brzegu prowadzi długa promenada o nazwie Lungomare. Baška jest znana także z najstarszego zabytku języka chorwackiego, czyli z tak zwanej Baščanskiej plačy, czyli kamiennej płyty z zapisem głagolicą. Oglądać ją można w w kościele Sveta Lucia z XII wieku, w osadzie Jurandvor na obrzeżach Baški, jednak to co zobaczymy to kopia, oryginał znajduje się w Zagrzebiu.

W porcie kilka miejsc gościnnych, stajemy przy północnym falochronie na cumach rufowych i kotwicy z dziobu. Jeśli będą wolne stanowiska, możemy cumować przy falochronie broniącym portu od zachodniej strony. Niestety port w Bašce nie zapewnia bezpiecznego postoju. Niebezpiecznie jest tu zarówno przy borze, jak i przy jugo, przy tym drugim wietrze fale odbite od wyspy Prvič z dużą siłą wchodzą do zatoki i do portu, powodując gwałtowne rozfalowanie. O tym jak w tym miejscu żywioły górują nad człowiekiem przekonują zdjęcia chętnie prezentowane przez mieszkańców. Wtedy można obejrzeć jachty zdryfowane na brzeg, tudzież domy zalewane falami do drugiego piętra. Szczególnie niebezpieczne i utrudnione jest teoretycznie możliwe kotwiczenie przed portem – jeśli się na to zdecydujemy, codzienne sprawdzanie prognozy pogody jest nieodzowne.

Alternatywne miejsca postoju to zatoki Vela i Mala Luka na północ od Baški oraz zatoka Bracol znajdująca się na południowym brzegu wyspy Krk, w pobliżu Starej Baški - mikro miejscowości, w której nie ma nic ciekawego.

TYP: a3
0 0
Komentarze
Byli tam
dodaj siebie
Chcą tam być

Nikt jeszcze się nie dodał. Bądź pierwszy!


dodaj siebie
TYP: a2