TYP: a1

Odnaleziono statek z czasów Odyseusza

czwartek, 25 października 2018
Monika Frenkiel

To najstarsze tego typu znalezisko na świecie. Wrak drewnianego statku, znaleziony na dnie Morza Czarnego pochodzi ma 2,4 tys lat! A co ważniejsze, jest w doskonałym stanie.

 

To niesamowite znalezisko archeologów z Black Sea Maritime Archaeology Project, którzy przeszukują dno Morza Czarnego w poszukiwaniu historycznych pamiątek. Kilkadziesiąt kilometrów od wybrzeży Bułgarii udało im się znaleźć prawdziwe cmentarzysko z ok. 60 dobrze zachowanymi wrakami statków. Zwieńczeniem pracy archeologów z całą pewnością jednak może być ten, który już zdążono ochrzcić mianem „Statku Odyseusza”.  Bo tak się składa, że szacowany wiek statku pozwala sądzić, że właśnie takim mógł wracać spod Troi najsłynniejszy żeglarz antycznego świata. No i jednostka wygląda dokładnie jak te malowane na greckiej ceramice – na przykład słynnej Wazie Syreny, znajdującej się w British Museum. Do tej pory naukowcy traktowali wizerunki raczej jako dzieło sztuki. Dziś już wiadomo, że bardzo dobrze odzwierciedlają rzeczywistość – przynajmniej jeżeli chodzi o jednostki pływające.

 

Odnaleziony wrak jest w doskonałym stanie – prawdopodobnie dlatego, że znaleziono go na głębokości ok. 2 km, gdzie nie było dostępu tlenu. Wrak spoczywa na boku. Ma 23 metry długości, jego maszt jest zachowany w całości, nienaruszone pozostały tez stery oraz ławy wioślarskie. Aby dowieść, że wrak faktycznie pochodzi z czasów Odyseusza, do jego badania zastosowano metodę datowania radiowęglowego. Badania przeprowadzono na próbce pobranej z dna morza, na uniwersytecie w Southampton.

 

Tagi: wrak, Odyseusz, archeologia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 30 November

Kpt. Katarzyna Mazurek została pierwszą kobietą na stanowisku dowódcy okrętu wojennego polskiej marynarki wojennej. Kpt. Mazurek została dowódcą ORP Lublin.
środa, 30 listopada 2016
Zmarł Juliusz Sieradzki (ur. 1912 r.), już w latach trzydziestych projektant małych jachtów mieczowych z ożaglowaniem 5, 10, 12 m2, na których wygrywał niemal wszystkie regaty. M. in. zaprojektował popularną Omegę.
wtorek, 30 listopada 1999