TYP: a1

Antyczny wrak znaleziony u włoskich wybrzeży

poniedziałek, 14 grudnia 2015
z mediów | JM
Wrak z czasów Cesarstwa Rzymskiego został odnaleziony przez włoską grupę odkrywczo-archeologiczną u wybrzeży Włoch. Na jego pokładzie odkryto tysiące amfor służących do transportowania antycznego sosu z ryb.
O znalezisku poinformowano w czwartek na konferencji prasowej. Informacja o wraku była znana grupie badaczy od 2012 roku, kiedy miejscowi rybacy odkryli podczas połowu kawałki glinianych naczyń. Statek nie był łatwy do odnalezienia. Położony na głębokości 200 metrów wrak udało się odkryć dopiero po dwóch latach poszukiwań. Przez kolejne miesiące był on poddawany badaniom, a dopiero niedawno wydobyto z niego część załadunku.

Okazało się, że statek służył do przewożenia garum - słonego sosu z ryb. Według naukowców, miał on pływać do Portugalii i Hiszpanii, wypełniony amforami z przyprawą. Handel garum był w tych czasach zajęciem przynoszącym ogromne zyski. Odkryty wrak będzie teraz poddawany dalszym badaniom.
Tagi: wrak, antyk, Rzym, amfora, Garum
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 July

W porcie Hel zacumował s/y "Euros" pod Kpt. Henrykiem Jaskułą, który jednym skokiem, w ciągu dziewięćdziesięciu dni, pokonał trasę z Buenos Aires długości 8276 Mm.
poniedziałek, 23 lipca 1973
położono stępkę na HMS 'Victory', sławnego za sprawą admirała Nelsona, zwycięzcy bitwy pod Trafalgarem. Dziś okręt pełni funkcję muzeum.
poniedziałek, 23 lipca 1759
Z Gdynii wyruszyła wyprawa harcerzy z Warszawy na jachcie 'Poleszczuk', docierając do Nowego Jorku i dalej drogą sródlądową do Chicago
sobota, 23 lipca 1938
W Śniatyniu rozpoczyna się rejs Waclawa Korabiewicza do Indii
poniedziałek, 23 lipca 1934