TYP: a1

Odkryto statek z ery Wikingów

środa, 17 października 2018
Z mediów/MF

W Norwegii dokonano niezwykłego odkrycia. W Østfold, na głębokości zaledwie 50 cm pod powierzchnią odkryto obiekt, który prawdopodobnie jest statkiem z ery Wikingów.

 

Odkrycia dokonano za pomocą skanów radarowych. Znaleziony obiekt o zarysie statku ma 20 metrów długości i powiedzieć o nim można na razie niewiele. Według spekulacji może być to element tradycyjnego wikińskiego pochówku łodziowego, zarezerwowanego dla ważnych wodzów. 


Na razie naukowcy nie są w stanie ocenić wieku znaleziska. Obiekt zostanie dokładnie przebadany, w miarę możliwości bez odkopywania, przynajmniej na razie, bowiem dostęp powietrza może uszkodzić zachowaną łódź. Ponieważ pochówki łodziowe nie występowały w odosobnieniu, a były częścią cmentarzy budowanych w taki sposób, żeby zamanifestować władzę i wpływy, prawdopodobnie w pobliżu znajdą się jeszcze inne obiekty. Na razie odkryto siedem innych kopców oraz pozostałości pięciu długich domów. 
Do tej pory na terenie Norwegii znaleziono trzy idealnie zachowane statki Wikingów. Są ekspozycją muzeum pod Oslo. Ten odkryty w Østfold jest jednym z większych odkrytych na terenie Norwegii.
.

Tagi: statek, Wikingowie, archeologia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 April

Na mecie regat III etapu The BOC Challenge Around Alone jako pierwszy zameldował się Christophe Auguin na jachcie "Groupe Sceta".
wtorek, 23 kwietnia 1991
W stoczni w Goeteborgu zwodowany zostaje pierwszy jacht klasy "Folkboat"; do 1977 r. wykonano na całym świecie 5000 jednostek tej klasy.
czwartek, 23 kwietnia 1942