TYP: a1

Z Bałtyku wydobyto działko przeciwlotnicze

wtorek, 13 listopada 2018
Z mediów/Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu

Niemieckie działko przeciwlotnicze Oerlikon wydobyło z dna Bałtyku Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. To część projektu ,,Wraki Kołobrzegu”. Działko jest unikatem – nie ma takiego w żadnym  polskim muzeum.

[t][/t] [s]Fot. Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu[/s]

Ważące ponad pół tony działko (automatyczne) zostało zaprojektowane w roku 1914 przez Niemca Reinholda Beckera. Było szeroko stosowane podczas pierwszej oraz drugiej wojny światowej. W zmodyfikowanej formie używane jest do dzisiaj np. Amerykanie montowali je na monitorach rzecznych podczas wojny w Wietnamie. Bardzo rozpowszechnione w siłach morskich Straży Granicznych wielu państw.

Wydobyta w 2017 roku podstawa od działka Oerlikon, znajduje się w Kołobrzeskim Skansenie Morskim i posiada oznaczenia „OERLIKON 2 cm Flak 29” oraz numer 1908.

Jak mówi Aleksander Ostasz – dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu oraz rzeczoznawca MKiDN: ,,Niemiecki wrak, który zatonął w 1945 roku w okolicach Kołobrzegu dostarcza Muzeum Oręża Polskiego wiele ciekawych eksponatów m.in. wydobyliśmy polską armatę z września 1939 roku a teraz niemieckie działko przeciwlotnicze Oerlikon na podstawie morskiej.”


Teraz działko musi przejść gruntowną renowację. Już w przyszłym sezonie ma zostać wystawione w kołobrzeskim skansenie morskim.

Akcja „Wraki Kołobrzegu” trwa od 2016 roku. Dzięki podwodnym badaniom udało się zlokalizować i wydobyć szereg pozostałości po drugiej wojnie światowej.

Tagi: działko, muzeum, wrak
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 kwietnia

Na "Down Star" zakończył rejs dookoła świata George Fairle.
wtorek, 27 kwietnia 1965
Odbył się w Warszawie Zjazd Delegatów YKP; zjazdowi przewodniczył Ludwik Szwykowski, jeden z założycieli YKP. Na zjeździe wybrano nowy zarząd z prezesem Bronisławem Barylskim na czele.
niedziela, 27 kwietnia 1947
W Warszawie umiera Antoni Dobrowolski (urodzony w 1872 r.) profesor, geograf, uczestnik wyprawy arktycznej na belgijskim żaglowcu "Belgica", przyczynił się do powstania pierwszej polskiej stacji artycznej na Wyspie Niedźwiedziej.
wtorek, 27 kwietnia 1954
Urodził się Samuel Morse, twórca alfabetu Morse'a.
środa, 27 kwietnia 1791
Na Filipinach w walce z tubylcami ginie Ferdynand Magellan.
sobota, 27 kwietnia 1521