TYP: a1

Morze odsłoniło pradawny las

wtorek, 29 stycznia 2019
Z mediów/Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Morze zabiera, morze daje… Tym razem kapryśny Bałtyk podmywając brzeg  w Łukęcinie odsłonił szczątki pradawnego lasu.

 

Jak poinformowało Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, około 5-6 metrów poniżej warstwy piasku akumulowanego przez tysiące lat ukazała się kilkudziesięciocentymetrowa warstwa organiczna, złożona z mocno zbitego torfu i fragmentów konarów drzew. Warstwa rozciąga się na długość kilkudziesięciu metrów .

 

Teoria głosi, że niegdyś w tym miejscu znajdował się las. A ciekawostką jest to, że dwa lata temu właśnie niedaleko tego miejsca natrafiono na róg tura  - dziś można go obejrzeć we wspomnianym muzeum – i narzędzie wykonane z rogu w formie motyki datowane na okres mezolitu lub wczesnego neolitu (VI - IV tys lat p.n.e - obecnie w Muzeum Narodowym w Szczecinie). 

 

„Po wymarciu lasu, być może w wyniku niewielkich zmian klimatycznych organiczne szczątki przykryte zostały grubą warstwą piasku tworzącą obecnie wydmy. Niestety nie jesteśmy w stanie dokładnie ustalić wieku lasu. Do tego byłyby potrzebne badania radiowęglowe C14, lub badania dendrochronologiczne” – poinformowało Muzeum na swoim profilu FB.

 O odkryciu tej niezwykłej warstwy geologicznej poinformował Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej pan Adam Panońko – mieszkaniec Dziwnowa.

Tagi: las, Bałtyk, odkrycie
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 2 March

Wręczono nagrody kolejnej edycji "Rejsu Roku": I nagrodę otrzymali kpt. Jacek Wacławski i kpt. Tadeusz Natanek.
piątek, 2 marca 2007
W Gdyni zmarła Teresa Remiszewska, w początkowym okresie swej kariery żeglarskiej szkoliła i prowadziła rejsy z żeglarzami z Krakowa, uznanie światka żeglarskiego zdobyła po starcie w regatach OSTAR 72 na jachcie "Komodor".
sobota, 2 marca 2002
W Marsylii kończy regaty (po oficjalnym zamknięciu linii mety) "Warta Polpharma" pod dowództwem Kapitana Romana Paszke.
piątek, 2 marca 2001
Na południowym Atlantyku podczas regat BOC zaginął Harry Mitchell żeglujący na jachcie "Horatio Hornblower", uczestnik okołoziemskich regat w 1986 r., uczestnik regat OSTAR w latach 1976, 1992.
czwartek, 2 marca 1995
W Auckland szwajcarski "Team Allighi" wygrywa 5:0 finał Pucharu Ameryki z "Team New Zealand".
niedziela, 2 marca 2003
Urodziła się Noami James, pierwsza kobieta, która opłynęła świat wokół trzech przylądków.
środa, 2 marca 1949
Urodził się Janusz Zbierajewski, znany polski żeglarz morski, kapitan wielu znaczących rejsów w historii polskiego żeglarstwa.
poniedziałek, 2 marca 1942