TYP: a1

400-letni wrak u wybrzeży Portugalii

czwartek, 4 października 2018
Z mediów

To najważniejsze odkrycie archeologiczne Portugalii. U jej wybrzeży natrafiono na wrak statku sprzed 400 lat.

 

Odkrycia dokonano podczas prac przy pogłębianiu ujścia rzeki Tag. Robotnicy trafili na spoczywające na dnie elementy statku. Zawiadomiono archeologów i okazało się, że tuz przy brzegu, na głębokości ok. 12 metrów spoczywa wrak.

Nie wiadomo, kiedy dokładnie zatonął statek, ale naukowcy szacują, że mogło stać się to między 1575 a 1625 rokiem, o czym świadczą znalezione na wraku przedmioty (m. in. chińska porcelana z przełomu XVI i XVII wieku). Szczątki naczyń to nie jedyne znaleziska – na pokładzie znalazły się armaty, szczątki przypraw i co ciekawe, muszle kauri. Może to nieco rozjaśnić, czym zajmował się statek, bowiem muszle były cenną waluta wykorzystywana w handlu ludźmi.  Inną hipoteza głosi, że statek był wykorzystywany do transportu przypraw między Indiami a Portugalią.

Archeolodzy uważają, że morze u wybrzeży Cascais może kryć jeszcze sporo niespodzianek.  

Tagi: wrak, Portugalia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 lipca

Wyruszyła śladem swojej poprzedniczki z 1957 r. (tratwa Nord) - tratwa "Nord-bis" z Kapitanem Andrzejem Urbańczykiem i zmieniającą się po drodze załogą. Po dotarciu do Gotlandii i 25 dniach żeglugi tratwa powróciła do Gdańska.
środa, 19 lipca 2006
W Gdyni rozpoczął się kolejny zlot żaglowców The Cutty Sark Tall Ship's Race.
sobota, 19 lipca 2003
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (niecałe 8 m długości) jacht "Probus" z Kapitanem Jerzym Cołojewem z dwoma przyjaciółmi w rejs na Szetlandy, Wyspy Owcze; mały jacht powrócił do domu, po przebyciu około 2500 Mm w ciągu 777 godzin.
poniedziałek, 19 lipca 1971
Opuściło Świnoujście "Roztocze" z Kpt. Ziemowitem Barańskim, wychodząc w zakończony powodzeniem rejs na Wyspy Owcze.
poniedziałek, 19 lipca 1971