TYP: a1

VOR: strategia antypiracka

czwartek, 8 grudnia 2011
Weronika Morys

PAUL TODD/Volvo Ocean Race
Organizatorzy Volvo Ocean Race ujawnili szczegóły przebiegu wyścigu na obszarze zagrożonym piractwem. Przez najbardziej niebezpieczne wody flota jachtów biorących udział w regatach zostanie przewieziona na uzbrojonych transportowcach.


Jeszcze w sierpniu organizatorzy zapowiadali, że trasa 2 i 3 etapu regat zostanie zmieniona ze względu na rosnące zagrożenie atakami piratów na Oceania Indyjskim. Teraz, 3 dni przed startem kolejnego etapu regat, dyrektor wyścigu Jack Lloyd ujawnił nowy plan.

Sześć jachtów opuści Cape Town, tak jak było wcześniej zaplanowane, w niedzielę 11 grudnia. Ich położenie będzie początkowo jawne, jednak zostanie ukryte, kiedy znajdą się w ustalonym punkcie na Oceania Indyjskim, skąd udadzą się do nieujawnionego portu. Tam zostaną załadowane na uzbrojony transportowiec i przy zachowaniu wszelkich środków bezpieczeństwa przewiezione na północ, do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Tam odbędzie się krótki wyścig do portu, który zakończy 2 etap regat.

Również w trzecim etapie, który kończy się w chińskim mieście Sanya, do przewozu jachtów przez najbardziej zagrożone obszary zostanie wykorzystany transportowiec.

Piractwo w tych rejonach to dobrze zorganizowany i niestety lukratywny proceder. Największe zagrożenie piractwem występuje zwłaszcza w pobliżu wybrzeży Somalii. Zgodnie z danymi Dryad Maritime Intelligence w 2010 roku porwanych zostało 1 181 marynarzy.Więcej informacji: www.volvooceanrace.com
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 July

Do Odessy dopływa z Gdańska "Velet" pod dowództwem Henryka Wolskiego.
środa, 5 lipca 2006
W Gdańsku rozpoczęła się kolejna edycja Operacji Żagiel, święto żagli i regaty organizowane przez The International Sail Training Association.
środa, 5 lipca 2000
W Gdańsku na Motławie gościł jeden z największych żeglarzy świata Eric Tabarly na pokładzie "Pen Duick II".
sobota, 5 lipca 1997
Zmarł Józef Marczewski, wieloletni działacz żeglarski, członek honorowy PZŻ.
niedziela, 5 lipca 1992
Powrócił z rejsu dookoła świata jacht "Tropiciel" z Kpt. Ryszardem Wabikiem.
sobota, 5 lipca 1986
Samotny rejs przez Cieśniny Duńskie na "Eurosie" odbył Aleksander Kaszowski; w czasie rejsu przebyto 800 mil w ciągu 10 dni.
poniedziałek, 5 lipca 1971
Alec Rose powrócił do Portsmouth po rejsie dookoła świata na s/y "Lively Lady".
piątek, 5 lipca 1968
Na jachcie "Thetys" w Nowym Jorku zakończył rejs Krzysztof Grabowski (start z Tangeru 12 kwietnia); był to pierwszy powojenny atlantycki rejs polskiego żeglarza.
niedziela, 5 lipca 1959
Urodził się Andrzej Zawieja, olimpijczyk w klasie Finn (1968 r.), wielokrotny mistrz Polski w tej klasie, trener żeglarski.
piątek, 5 lipca 1940