TYP: a1

VOR: strategia antypiracka

czwartek, 8 grudnia 2011
Weronika Morys

PAUL TODD/Volvo Ocean Race
Organizatorzy Volvo Ocean Race ujawnili szczegóły przebiegu wyścigu na obszarze zagrożonym piractwem. Przez najbardziej niebezpieczne wody flota jachtów biorących udział w regatach zostanie przewieziona na uzbrojonych transportowcach.


Jeszcze w sierpniu organizatorzy zapowiadali, że trasa 2 i 3 etapu regat zostanie zmieniona ze względu na rosnące zagrożenie atakami piratów na Oceania Indyjskim. Teraz, 3 dni przed startem kolejnego etapu regat, dyrektor wyścigu Jack Lloyd ujawnił nowy plan.

Sześć jachtów opuści Cape Town, tak jak było wcześniej zaplanowane, w niedzielę 11 grudnia. Ich położenie będzie początkowo jawne, jednak zostanie ukryte, kiedy znajdą się w ustalonym punkcie na Oceania Indyjskim, skąd udadzą się do nieujawnionego portu. Tam zostaną załadowane na uzbrojony transportowiec i przy zachowaniu wszelkich środków bezpieczeństwa przewiezione na północ, do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Tam odbędzie się krótki wyścig do portu, który zakończy 2 etap regat.

Również w trzecim etapie, który kończy się w chińskim mieście Sanya, do przewozu jachtów przez najbardziej zagrożone obszary zostanie wykorzystany transportowiec.

Piractwo w tych rejonach to dobrze zorganizowany i niestety lukratywny proceder. Największe zagrożenie piractwem występuje zwłaszcza w pobliżu wybrzeży Somalii. Zgodnie z danymi Dryad Maritime Intelligence w 2010 roku porwanych zostało 1 181 marynarzy.Więcej informacji: www.volvooceanrace.com
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 24 May

W Southampton zakończyła się 7 edycja Whitbread Race; zwycięża "Ef Language".
niedziela, 24 maja 1998
Urodził się Zygmunt Choreń, kapitan jachtowy, regatowiec morski, uczestnik rejsu na "Otago" w regatach Whitbread Race i przede wszystkim projektant żaglowców; m.in. zaprojektował żaglowce "Pogoria", "Iskra", "Dar Młodzieży", "Kaliakra", "Oceania", "Gwarek
sobota, 24 maja 1941