TYP: a1

Premiera filmu "Kapitan Phillips" na pokładzie okrętu holenderskiej marynarki wojennej

poniedziałek, 2 grudnia 2013
Weronika Morys

Projekcja na pokładzie
Źródło:
EU Naval Force Media and Public Information Office
Holenderska premiera filmu o porwaniu amerykańskiego frachtowca przez somalijskich piratów odbyła się w nietypowy sposób… a właściwie w nietypowym miejscu. Równolegle z premierą w kinie “Tuschinski” w Amsterdamie, film został wyświetlony na pokładzie startowym okrętu królewskiej holenderskiej marynarki wojennej HNLMS Johan de Witt, podczas jego wizyty w stolicy Omanu, Muscat.

Lądowisko dla helikopterów zamieniono w salę kinową, gdzie pokazano historię Richarda Phillipsa, kapitana MV Maersk Alabama, który dostał się do niewoli somalijskich piratów po ich ataku na transportowiec. W Amsterdamie z kolei, przed projekcją filmu wyświetlono wystąpienie komandora Petera Lenselinka, który mówił o Operacji Atalanta, antypirackiej operacji wojskowej Unii Europejskiej rozpoczętej 8 grudnia 2008 u wybrzeży Somalii, w której uczestniczy również holenderski okręt. Komandor podkreślał, że mimo sukcesu podjętych działań, zagrożenie piractwem u wybrzeży Somalii nie zostało całkowicie wyeliminowane.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 18 April

Zmarł Jerzy Szałajko, jeden z nestorów szczecińskiego żeglarstwa i JK AZS
środa, 18 kwietnia 2018
Z Gdyni w wokółziemski rejs wypływa "Iskra II" dowodzona przez Czesława Dyrcza.
wtorek, 18 kwietnia 1995
W Auckland urodził się Dean Barker, skipper "Emirates Team New Zealand".
środa, 18 kwietnia 1973
Zmarł Thor Heyerdahl, który zyskał światową sławę w 1947 r. dzięki trwającej 101 dni podróży z Ameryki Południowej do Polinezji na tratwie "Kon-Tiki" wykonanej na wzór tratw Inków. Później żeglował na tratwach trzcinowych "Ra", "Ra II", "Tygrys".
czwartek, 18 kwietnia 2002