TYP: a1

Ile straciła branża morska przez piratów

sobota, 13 kwietnia 2013
Od 5,7 do 6,1 miliardów dolarów kosztowała światową branżę morską działalność somalijskich piratów, informuje portal www.rynekinfrastruktury.pl. W ciągu roku koszty generowane przez piractwo spadły o 12,6 %. Armatorzy przestali „uciekać” przed piratami i podjęli z nimi walkę z użyciem broni.

W 2012 roku znacznie wzrosły wydatki armatorów poczynione na ochronę swoich jednostek. Wydano na nią, wedle szacunków, między 1,15 a 1,53 mld dolarów (ponad 2 razy więcej niż rok wcześniej). Mniejszy niż wcześniej udział w kosztach ma za to zużycie paliwa, wynikające z szybszego poruszania się statków płynących przez niebezpieczne rejony.

Do porwań statków wraz z ładunkiem i załogą dochodzi rzadko: w zeszłym roku piratom udało się przejąć statek ośmiokrotnie. Okupy zapłacone piratom stanowią jedynie 1% wszystkich kosztów poniesionych przez armatorów.

Raport fundacji One Earth Future i Oceans Beyond Piracy: raport.pdf

Źródło: www.rynekinfrastruktury.pl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 August

W angielskim Homble zakończył okołoziemski rejs Chay Blyth na "British Steel"; był to pierwszy okołoziemski rejs ze wschodu na zachód, samotnie i bez zawijania do portów (292 dni)
piątek, 6 sierpnia 1971
Zakończył rejs s/y "Doris" z Ludwikiem Szwykowskim
sobota, 6 sierpnia 1932