TYP: a1

Ile straciła branża morska przez piratów

sobota, 13 kwietnia 2013
Od 5,7 do 6,1 miliardów dolarów kosztowała światową branżę morską działalność somalijskich piratów, informuje portal www.rynekinfrastruktury.pl. W ciągu roku koszty generowane przez piractwo spadły o 12,6 %. Armatorzy przestali „uciekać” przed piratami i podjęli z nimi walkę z użyciem broni.

W 2012 roku znacznie wzrosły wydatki armatorów poczynione na ochronę swoich jednostek. Wydano na nią, wedle szacunków, między 1,15 a 1,53 mld dolarów (ponad 2 razy więcej niż rok wcześniej). Mniejszy niż wcześniej udział w kosztach ma za to zużycie paliwa, wynikające z szybszego poruszania się statków płynących przez niebezpieczne rejony.

Do porwań statków wraz z ładunkiem i załogą dochodzi rzadko: w zeszłym roku piratom udało się przejąć statek ośmiokrotnie. Okupy zapłacone piratom stanowią jedynie 1% wszystkich kosztów poniesionych przez armatorów.

Raport fundacji One Earth Future i Oceans Beyond Piracy: raport.pdf

Źródło: www.rynekinfrastruktury.pl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 1 marca

W Wellington urodził się Russel Coutts; był sternikiem w "Team New Zealand". W ich barwach obronił Puchar dla Nowej Zelandii.
czwartek, 1 marca 1962
W rejsie z Australii do Europy ginie bez wieści bark "Admirał Karpfanger" ex "L'anenir".
wtorek, 1 marca 1938
W okołoziemskim rejsie "Dar Pomorza" pod Kapitanem Konstantym Maciejewiczem opływa Przylądek Horn; było to pierwsze przejscie przylądka pod polską banderą.
poniedziałek, 1 marca 1937
Urodził się Kpt. Andrzej Urbańczyk, żeglarz, pisarz, kompozytor piosenek żeglarskich, aforysta, poeta, swego czasu kolarz, judoka, wojujący pacyfista, obrońca zwierząt, najczęściej nagradzany kapitan Rejsu Roku, organizator i dowódca pierwszej powojennej
niedziela, 1 marca 1936
"Dar Pomorza" jako pierwszy polski statek zawija do Japonii.
piątek, 1 marca 1935
Konstanty Maciejewicz rozpoczyna pracę w PSM w Tczewie.
środa, 1 marca 1922