TYP: a1

I etap Volvo 2011/2012 zakończony

piątek, 2 grudnia 2011
Anna Maria Bułeczka

IAN ROMAN/Volvo Ocean Race
Wszyscy zainteresowani z zapartym tchem przygotowywali się do wyścigu. Koszty Volvo Ocean Race były dla drużyn ogromne. Tym większe rozczarowanie, kiedy sprzęt nie wytrzymał, tak jak to się stało już pierwszej nocy w przypadku połamanych masztów na łodzi „Azzam” teamu Abu Dhabi Ocean Racing, a następnie poważnych uszkodzeń łodzi Teamu Sanya czy PUMA Ocean Racing, które na metę pierwszego odcinka wyścigu przypłynęły na kontenerowcach.


Ogólnie, na 6 łodzi tylko 3 z sukcesem zakończyły pierwszy etap o długości 6500 Mm, który prowadził z hiszpańskiego Alicante aż do afrykańskiego Kapsztadu. Wygrała hiszpańska „Telefónica”, która prowadzona przez Ikera Martíneza pokonała ten dystans w czasie 21 dni, pięciu godzin, 14 minut i 25 sekund. 16,5 godziny później na mecie pojawił się prowadzony przez Chrisa Nicholsona nowozelandzki „Camper” (czas rejsu: 21 dni, 21 godz., 48 minut i 4 sekundy). Swoją drogą pobił on rekord prędkości, bo przez 24 godziny płynął najszybciej w stawce (pokonując 554,16 Mm z średnią prędkością 23,09 węzła). Jako trzeci dopłynął francuski team dowodzony przez Francka Cammasa na „Groupamie”.

Rekord prędkości „Campera” nie jest nawet bliski pobiciu rekordu świata prędkości, ale skipper prowadzący drużynę zapowiada, że stać ich na dużo więcej i chcą powalczyć o bycie najszybszą łodzią na wszystkich etapach. Zespół liczy na zdobycie nagrody sponsorowanej przez Volvo Ocean Race’s Official Timekeeper IWC Schaffhausen dla łodzi, która będzie przepływać najdłuższy dystans w 24 godziny na 9 odcinkach. Ogólny najszybszy czas podczas 8 miesięcy rejsu zapewni całej 11-tce z danej łodzi nagrodę IWC w postaci portugalskiego Yacht Club Chronograph Edition “Volvo Ocean Race 2011-12”.

Jachty typu Volvo Open 70s są do dziś najszybszymi jednokadłubowymi łodziami na świecie. Ericsson 4 pobił 24-godzinny rekord szybkości w czasie wyścigu Volvo 2008-09, przepływając 596,6 Mm.

Wszystkie łodzie mają czas na regeneracje lub reperacje 8 dni - do 10 grudnia, kiedy w Cape Town o 13:00 zaczyna się kolejny etap wyścigu.

Telefónica zwycięża w pierwszym etapie Vovlo Ocean Race:

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 January

Zmarł Tadeusz Borysewicz - oficer Marynarki Wojennej, dowódca ORP "Jaskółka" walczący w obronie Helu, po wojnie - brał udział w odbudowie basenu jachtowego w Gdyni, ratowaniu sprzętu żeglarskiego, organizacji jacht klubu. Współorganizator i redaktor czaso
środa, 17 stycznia 1973