TYP: a1

TeamBAKISTA - podsumowanie pierwszej części sezonu 2014

czwartek, 5 czerwca 2014
Informacja prasowa | Patryk Zbroja
Team Bakista
R. Wołosiak - sailens.pl dla PMT
Początek czerwca to dla wielu żeglarzy dopiero początek sezonu. Tymczasem szczeciński TeamBAKISTA prowadzony przez Patryka Zbroję właśnie kończy pierwszą jego część.

Okres ostatnich trzech miesięcy to starty w 5 imprezach zaliczanych do Pucharu Świata w match-racingu.

W marcu - na rozgrzewkę - szczecinianie wzięli udział w Mistrzostwach Słowenii (Grade 3), które odbyły się na wodach Adriatyku nieopodal Izoli. Ostatecznie zajęte 6 miejsce odzwierciedlało poziom formy na początku sezonu i brak wystarczającego rozpływania, zwłaszcza w stosunku do załóg, które cały okres zimowy startowały w regatach z cyklu „winter series”.

Kwiecień to przygotowania do startu w podwójnych regatach (Grade 3) w niemieckim Plon. Pomimo wypełnienia planu treningowego niemal w całości, okazało się że trudne i zmienne warunki wietrzne uniemożliwiły szczecinianom walkę o najwyższe miejsca. W pierwszych regatach podium zostało zdobyte (3 miejsce), ale w drugich TeamBAKISTA zajął dopiero 5 miejsce. Na osłodę pozostał tytuł „Prince of the Castle”.

W maju przyszły starty w zdecydowanie silniej obsadzonych imprezach rangi Grade 2. W dniach 22-25.05. w Kreuzlingen, po bardzo dobrym pływaniu i zaciętej walce z utytułowanymi przeciwnikami, szczecinianie zajęli ostatecznie 6 miejsce, wygrywając z wyżej notowanymi załogami. Natomiast w ostatni weekend (29.05-1.06.) w czasie Szczecin Match Race TeamBAKISTA po słabszym pierwszym dniu, odbudował formę i po zwycięstwach m.in. nad 4-krotnym Mistrzem Świata Ian’em Williamsem (GBR) oraz Mistrzem Europy P.A. Morvanem (FRA) uplasował się z remisowym bilansem na miejscach 6-9, zajmując ostatecznie miejsce 8, tuż za medalistą Mistrzostw Świata P.Robertsonem (NZL) oraz Mistrzem Polski P. Tarnackim. Przy czym, w przegranych wyścigach z T.Basicem (CRO), J.Berntssonem (SWE) i P. Tarnackim do zwycięstw zabrakło naprawdę niewiele.

Pomimo ostatecznych wyników w środku stawki, które ostatecznie nie dają zbyt wielu punktów w światowym rankingu ISAF, trzeba podkreślić, że żegluga szczecinian jest coraz lepsza. W stosunku do roku poprzedniego ewidentnie poprawiony jest tzw. prestart, czyli jeden z najważniejszych elementów regatowej rozgrywki. Widać efekty dużej pracy nad komunikacją w załodze, koncentracją i coraz lepszą motywacją. Wreszcie, poprawiona została technika prowadzenia jachtu oraz jego szybkość, które pozwalają na równorzędną rywalizację z zawodowymi team’ami ze światowej czołówki.

Suma tych czynników daje bardzo dobre rokowania na poprawę wyników w kolejnych dwóch częściach sezonu.

Druga część sezonu to treningi i starty w dobrze obsadzonych regatach organizowanych na Pomorzu Zachodnim przez Polish Match Tour:
 • Świnoujście Match Race - 20-22.06.2014 r.,
 • Kamień Pom. Match Race - 18-20.07.2014 r. (kwalifikacje do Mistrzostw Świata),
 • Mistrzostwa Polski w match-racingu w Szczecinie - 5-7.09, gdzie szczecinianie zapowiadają walkę o medal!

Skład meczowy TeamBAKISTA stanowią:

 • Maciej Gonerko - trymer żagli przednich,
 • Adam Laskowski - dziobowy/pitman,
 • Marek Prokopiak - dziobowy/trymer żagli przednich/pitman,
 • Marcin Zubrzycki - dziobowy/trymer grota,
 • Krzysztof Żełudziewicz - trymer grota/pitman,
 • Patryk Zbroja - sternik.

A już w najbliższy weekend, TeamBAKISTA kończy pierwszą część sezonu startując w Berlinie w regatach flotowych na jachcie TOMAHAWK o prestiżowe trofeum Marx-Oartz-Preis (w kategorii dla bezwzględnie najszybszego jachtu). Szczecinianie wystartują w następującym składzie:
 • Karina Rostek - trymer baksztagów,
 • Krzysztof Beltrani - pitman,
 • Artur Jączkowski - trymer żagli przednich,
 • Marek Prokopiak - pitman,
 • Tomasz Tetela - pitman,
 • Patryk Zbroja - sternik.
Oby dopisał wiatr :)
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 April

17 kwietnia zmarł Zbigniew Stosio, harcerz, żeglarz i wieloletni działacz Polskiego Związku Żeglarskiego. Miał 72 lata
piątek, 17 kwietnia 2020
Na bahamskiej wyspie Sandy Cay (około 15 mil od stolicy Bahamów, Nassau) została założona Karaibska Republika Żeglarska. Republikę założyli obecni na pokładzie polonijnego jachtu "Solidarity" żeglarze: Andrzej W. Piotrowski, Kuba Łuczkiewicz, Wojtek Minic
poniedziałek, 17 kwietnia 1995
Dominik Życki i Mateusz Kusznierewicz wywalczyli tytuł mistrzów świata w klasie Star.
czwartek, 17 kwietnia 2008
W stoczni Mag Ocea zwodowano trimaran "Fujifilm".
wtorek, 17 kwietnia 2001