TYP: a1

Ian Williams wygrywa Szczecin Match Race

poniedziałek, 2 czerwca 2014
Informacja prasowa
Williams z szampanem
W dniach 30 maja – 1 czerwca w Szczecinie najlepsze załogi żeglarskie z całego świata rywalizowały o kwalifikację do Mistrzostw Świata w match racingu. Po raz pierwszy na szczecińskich akwenach ścigały się tak wielkie znakomitości świata żeglarskiego!

Za nami 3 dni ekscytujących regat Szczecin Match Race. 12 załóg z 9 krajów ze ścisłej czołówki rankingu Pucharu Świata ISAF rywalizowało na wodach jeziora Dąbie Małe o kwalifikację do Mistrzostw Świata Alpari World Match Racing Tour. Tak znakomitej obsady nie było jeszcze nigdy w historii regat match racingowych w Polsce. Na starcie stanęli czterokrotny Mistrza Świata Ian Williams i jego załoga GAC Pindar, Mistrz Danii Nicolai Sehested (TREFOR MR), utytułowani Nowozelandczycy Phil Robertson i Reuben Corbett, mistrz Francji Pierre Antoine Morvan oraz dwie polskie załogi Przemysława Tarnackiego i Patryka Zbroi ze Szczecina

Podczas pierwszych dwóch dni rozgrywana była runda każdy z każdym, czyli tzw. Round Robin. Uczestniczyli w niej najlepsi żeglarze match racingowi na świecie, tak więc trudno się dziwić, że jej finisz był bardzo zacięty i ekscytujący. Faworyt regat, numer 2 światowego ranking ISAF Ian Williams po zakończeniu pierwszego dnia regat na pozycji lidera, następnego dnia miał pewne kłopoty z utrzymaniem prowadzenia. Najpierw przegrał z świetnie żeglującym Duńczykiem – Nicolaiem Sehestedem, a potem uległ polskiej załodze Patryka Zbroi. Po kilku przetasowaniach i zmianach pozycji lidera pomiędzy Williamsem i Sehestedem, ostatecznie pierwsze miejsce Round Robin zajął Ian Williams z 9 zwycięstwami I 2 porażkami. Przemysław Tarnacki zajął siódme miejsce i awansował do ćwierćfinału, co niestety nie udało się Patrykowi Zbroi płynącego na jachcie Pomorze Zachodnie, który regaty zakończył na ósmym miejscu.

Ian Williams jako zwycięzca Round Robin awansował bezpośrednio do fazy półfinałowej. W ćwierćfinale załoga Przemysława Tarnackiego żeglując na jachcie Marina Club przegrała niestety 2 wyścigi z Pierre Antoine Morvanem, przez co zakończyła swój udział w Szczecin Match Race. Do półfinałów oprócz Morvana awansował Nicolai Sehested oraz szwedzka załoga Johniego Berntssona.

W półfinałach Ian Williams żeglował przeciwko Johniemu Berntssonowi a Nicolai Sehested zmierzył się z załogą Morvana. Nie było niespodzianek, do finału awansował Williams i Sehested, a o trzecie miejsce powalczył Morvan z Berntssonem.

W meczu o 3 miejsce Morvan na jachcie Subaru pokonał 2-0 Berntssona żeglującego na jachcie Polskie LNG.

Ze względu na ograniczenia czasowe finał został rozegrany do dwóch wygranych. Mimo zaciętej walki Nicolai Sehested na jachcie Szczecin2050 musiał uznać wyższość faworyta regat Iana Williamsa na jachcie D.A.D, który w ostatnim wyścigu żeglował z karą i małą przewagą nad Sehestedem, jednak wykonał mistrzowski manewr tuż przed metą i został zwycięzcą Szczecin Match Race. „Bardzo się cieszę, że udało nam się wygrać. Ostatni wyścig finałowy był niezmiernie trudny, dostaliśmy karę, a potem Nicolai nie odpuszczał i nie zostawiał nam miejsca na wykonanie kary. To, że nam się uda wcale nie było takie oczywiste… Cieszę się, że mogliśmy się ścigać w Szczecinie. Jest to dla nas nowy akwen, ale mam nadzieję, że jeszcze nie raz tu powrócimy” powiedział Williams na zakończenie regat.

Oficjalne wyniki Szczecin Match Race 2014

 1. Ian Williams (GBR)
 2. Nicolai Sehested (DEN)
 3. Pierre-Antoine Morvan (FRA)
 4. Johnie Berntsson (SWE)
 5. Tomislav Basic (CRO)
 6. Phil Robertson (NZL)
 7. Przemysław Tarnacki (POL)
 8. Patryk Zbroja (POL)
 9. Lucas Lier (DEN)
 10. Reuben Corbett (NZL)
 11. Mark Lees (GBR)
 12. Antti Luhta (FIN)
Szczecin Match Race już od 7 lat jest ważnym punktem na mapie światowego match racingu. Z roku na rok do stolicy Województwa Zachodniopomorskiego przyjeżdżają co raz wyżej sklasyfikowani sternicy światowego rankingu ISAF, dlatego też w tym roku Szczecin Match Race otrzymał status oficjalnych kwalifikacji do najbardziej prestiżowego cyklu regat wyłaniających mistrzów świata w match racingu Alpari World Match Racing Tour. Organizatorem regat jest MT Partners - Polish Match Tour i Yacht Klub Polski Szczecin, a partnerami imprezy są Miasto Szczecin, Marina’Club, Pomorze Zachodnie, Subaru Import Polska, Polskie LNG oraz D.A.D Sportswear – oficjalny dostawca odzieży kadry narodowej PZŻ

Kolejne regaty zostaną rozrgrane w Świnoujściu w dniach 21-22 czerwca podczas obchodów Dni Morza.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 30 November

Kpt. Katarzyna Mazurek została pierwszą kobietą na stanowisku dowódcy okrętu wojennego polskiej marynarki wojennej. Kpt. Mazurek została dowódcą ORP Lublin.
środa, 30 listopada 2016
Zmarł Juliusz Sieradzki (ur. 1912 r.), już w latach trzydziestych projektant małych jachtów mieczowych z ożaglowaniem 5, 10, 12 m2, na których wygrywał niemal wszystkie regaty. M. in. zaprojektował popularną Omegę.
wtorek, 30 listopada 1999