TYP: a1

Są plany odmulenia Kanału Jagiellońskiego

czwartek, 11 lutego 2016
Redakcja/MF
Dwa ważne wodne szlaki turystyczne w okolicach Elbląga doczekają się odmulenia. Chodzi o Kanał Jagielloński oraz Wisłę Królewiecką.


- Odmulanie jest potrzebne, ponieważ są to drogi żeglowne i musimy na nich zapewnić odpowiednie głębokości toru wodnego – mówi Bogusław Pinkiewicz, rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Obecnie jednostki o zanurzeniu 1,5 m, płynąc kanałem Jagiellońskim, często zawadzają o dno. Jak obliczyło RZGW, należy wydobyć z niego 147 tys. m3 namułu (planowane jest pogłębienie na całej długości, 5,8 km). - Jeszcze w 2015 roku zlecona została dokumentacja techniczna na odmulanie na Wiśle Królewieckiej i w Kanale Jagiellońskim. W tym roku uzyskamy niezbędne decyzje administracyjne (budowlane, środowiskowe itp.) – podkreśla Bogusław Pinkiewicz. - Zlecimy też dokumentacje projektowe na podczyszczenie Kanału Elbląskiego na najbardziej spłyconych odcinkach, w okolicach miejscowości Ligi – Dębinka, Małdyty, Całuny i Dobrzyki.

Jak twierdzi rzecznik, wykonanie robót zaś będzie zależało od możliwości pozyskania środków finansowych i będzie możliwe najwcześniej w 2017r. – Ponieważ trwa jeszcze przygotowywanie dokumentacji, nie znamy dokładnych kosztów i nie mamy jeszcze kosztorysu inwestorskiego.

Kanał Jagielloński to jeden z najstarszych na ziemiach polskich kanałów żeglugowych. Wybudowany został w 1483 roku i jest najkrótszą wodną drogą śródlądową łączącą Elbląg (poprzez Nogat, Szkarpawę, śluzy Gdańską Głowę i Przegalinę) z Gdańskiem.

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 lipca

Wyruszyła śladem swojej poprzedniczki z 1957 r. (tratwa Nord) - tratwa "Nord-bis" z Kapitanem Andrzejem Urbańczykiem i zmieniającą się po drodze załogą. Po dotarciu do Gotlandii i 25 dniach żeglugi tratwa powróciła do Gdańska.
środa, 19 lipca 2006
W Gdyni rozpoczął się kolejny zlot żaglowców The Cutty Sark Tall Ship's Race.
sobota, 19 lipca 2003
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (niecałe 8 m długości) jacht "Probus" z Kapitanem Jerzym Cołojewem z dwoma przyjaciółmi w rejs na Szetlandy, Wyspy Owcze; mały jacht powrócił do domu, po przebyciu około 2500 Mm w ciągu 777 godzin.
poniedziałek, 19 lipca 1971
Opuściło Świnoujście "Roztocze" z Kpt. Ziemowitem Barańskim, wychodząc w zakończony powodzeniem rejs na Wyspy Owcze.
poniedziałek, 19 lipca 1971