TYP: a1

Druga młodość szczecińskiej Łasztowni

czwartek, 18 lutego 2016
Redakcja/MF
Szczecińska Łasztownia doczeka się nowego oblicza. Urząd Miasta Szczecin rozpoczyna projekt dotyczący przebudowy wyspy. Jednym z najważniejszych jego punktów będzie ogłoszenie międzynarodowego konkursu architektoniczno-urbanistycznego na zagospodarowanie obszaru Łasztowni.

Przygotowania do programu „Łasztownia. Nowe serce miasta” trwały od września ubiegłego roku Do tej pory wykonano aktualizację mapy własnościowej obszaru Łasztowni. Podjęto również działania prawne niezbędne do rozpoczęcia zagospodarowania terenu wyspy.- Łasztownia jest integralną wartością naszego miasta. To przestrzeń, która ma w sobie ogromną wartość – twierdzi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. Według prezydenta, projekt ma przywrócić Łasztownię miastu jako miejsce związane z jachtingiem, żaglowcami, dostępem do wody, ale także przestrzeń służącą szczecińskiej kulturze, celom biurowym i mieszkaniowym.

Jak poinformowała Ewelina Sołowiej z Biura Prasowego Urzędu Miasta Szczecin, obecnie Miasto jest w trakcie procesu komunalizacji. W marcu spodziewana jest decyzja Ministra Skarbu Państwa o komunalizacji spółki Gryf Nieruchomości sp. Z o.o, właściciela najbardziej atrakcyjnych terenów Łasztowni. Kolejne działania w ramach projektów obejmują prezentację prac dyplomowych studentów z Brukseli, którzy w 2015 r. gościli w Szczecinie na zaproszenie Jarosława Bondara. Głównym tematem ich prac jest projekt przebudowy Łasztowni. Projekty zaprezentowane zostaną na przełomie czerwca i lipca 2016 r. W połowie 2016 roku zaplanowano także konsultacje społeczne i dyskusje z udziałem środowisk fachowych i interesariuszy. W październiku br., podczas kolejnej edycji Westivalu odbędzie się plener architektoniczny na zagospodarowanie Łasztowni. W drugiej połowie 2016 br. Odbywać się będą prace nad przygotowaniem konkursu na zagospodarowanie obszaru Łasztowni.

W grudniu 2016r. ogłoszony zostanie międzynarodowy konkursu architektoniczno-urbanistyczny na zagospodarowanie obszaru Łasztowni. Rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano na wrzesień 2017 r. Zakończenie konkursu wiązać się będzie m.in. z pracami planistycznymi obejmującymi zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

W drugiej połowie 2018 roku uchwalony zostanie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego miasta uwzględniający zmiany dotyczące terenów Łasztowni. Okres od czerwca do września 2018r. będzie czasem na przygotowanie materiałów do oferty dla inwestorów. Działania te zakończą poszukiwania inwestorów, przygotowanie i przeprowadzenie przetargów na komunalne nieruchomości oraz inicjatywy inwestycyjne na pozostałych nieruchomościach.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 4 August

Opuścił Bermudę jacht "Gemini" z zamiarem ustanowienia polonijnego rekordu trasy z St. George's do portu Horta na Azorach. Przybył tam 18 sierpnia. Trasę 1,905 mil "Gemini" przebyl w 13 dni, 19 godzin, 29 minut i 20 sekund. Jest to rekord dla jachtów polo
środa, 4 sierpnia 2004
Z Plymouth wystartowały regaty Anglia-Australia (Parmelia Cup) z okazji 150 rocznicy przybycia do Freemantle angielskiego żaglowca "Parmelia" z pierwszymi cywilnymi kolonistami; bezwzględnie najszybszy w tym wyścigu był "Wojewoda Pomorski" dowodzony przez
sobota, 4 sierpnia 1979
S/y "Alf" pod dowództwem Kpt. Bogdana Olszewskiego wyruszył w udany rejs do Murmańska (powrót 29.09)
piątek, 4 sierpnia 1972
Na pokładzie jachtu "Generał Zaruski" rozpoczął się XVI Sejmik PZŻ, na którym na prezesa wybrano Kazimierza Petrusewicza, wychowanka Państwowej Szkoły Morskiej w Tczewie, później wiceministra żeglugi i profesora UW
niedziela, 4 sierpnia 1946