TYP: a1

Jezioro Żywieckie ma przyciągać turystów

poniedziałek, 29 lutego 2016
Redakcja/MF
Miliard złotych ma kosztować rewitalizacja terenów wodnych Żywiecczyzny. Koncepcja zakłada regulację brzegów rzek i potoków, a przede wszystkim Jeziora Żywieckiego wraz z pogłębieniem jego dna i stworzenie dookoła zbiornika atrakcji i warunków dogodnych dla turystyki i rekreacji wodnej. Realizacja planów ma potrwać kilka najbliższych lat.


Fot. by Lila2501 z polskojęzycznej Wikipedii, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2866973

Plany zapisane są w Koncepcji Rozwoju Gmin Powiatu Żywieckiego, a sam projekt realizowany będzie przez Związek Międzygminny ds. Ekologii w Żywcu.

Jezioro Żywieckie jest jedną z największych atrakcji województwa śląskiego. Przyciągnięcie tutaj turystów leży w interesie mieszkańców i samorządów z terenu. 11 z nich (Żywiec, Gilowice, Jeleśnia, Koszarawa, Lipowa, Łodygowice, Milówka, Radziechowy-Wieprz, Rajcza, Ujsoły i Węgierska Górka) od kilku już lat pracuje wspólnie nad rewitalizacją akwenów wodnych tego terenu, na przykład poprzez program oczyszczania ścieków, warty łącznie 858 mln zł (większość przekazała Komisja Europejska). W efekcie realizacji programu ok. 95 % mieszkańców ( jest ich tu ok. 130 tys. ) uzyskało dostęp do sieci kanalizacyjne a stan środowiska znacznie się poprawił.

Przed Związkiem teraz kolejny etap projektu. Jego celem jest m.in. oczyszczenie rzek i potoków w regionie, posprzątanie i uregulowanie ich brzegów oraz budowa zabezpieczeń przeciwpowodziowych. Najważniejsze prace jednak maja objąć Jezioro Żywieckie. Jak twierdzi Antoni Szlagor, burmistrz Żywca, dno jeziora ma zostać pogłębione i oczyszczone a brzegi zagospodarowane. Mają powstać nowe przystanie, plaże, pola biwakowe i ścieżki rowerowe. Wszystko po to, żeby przyciągnąć zwolenników turystyki wodnej i odpoczynku na świeżym powietrzu.
Już kilka lat temu porozumienie w sprawie odnowy terenów dookoła Jeziora Żywieckiego samorządowcy podpisali z przedstawicielami ministerstw Infrastruktury i Środowiska oraz Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Krakowie. Prace mają pochłonąć około miliarda złotych. Pieniądze mają pochodzić przede wszystkim z Unii Europejskiej.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 lipca

Wyruszyła śladem swojej poprzedniczki z 1957 r. (tratwa Nord) - tratwa "Nord-bis" z Kapitanem Andrzejem Urbańczykiem i zmieniającą się po drodze załogą. Po dotarciu do Gotlandii i 25 dniach żeglugi tratwa powróciła do Gdańska.
środa, 19 lipca 2006
W Gdyni rozpoczął się kolejny zlot żaglowców The Cutty Sark Tall Ship's Race.
sobota, 19 lipca 2003
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (niecałe 8 m długości) jacht "Probus" z Kapitanem Jerzym Cołojewem z dwoma przyjaciółmi w rejs na Szetlandy, Wyspy Owcze; mały jacht powrócił do domu, po przebyciu około 2500 Mm w ciągu 777 godzin.
poniedziałek, 19 lipca 1971
Opuściło Świnoujście "Roztocze" z Kpt. Ziemowitem Barańskim, wychodząc w zakończony powodzeniem rejs na Wyspy Owcze.
poniedziałek, 19 lipca 1971