TYP: a1

Jezioro Żywieckie ma przyciągać turystów

poniedziałek, 29 lutego 2016
Redakcja/MF
Miliard złotych ma kosztować rewitalizacja terenów wodnych Żywiecczyzny. Koncepcja zakłada regulację brzegów rzek i potoków, a przede wszystkim Jeziora Żywieckiego wraz z pogłębieniem jego dna i stworzenie dookoła zbiornika atrakcji i warunków dogodnych dla turystyki i rekreacji wodnej. Realizacja planów ma potrwać kilka najbliższych lat.


Fot. by Lila2501 z polskojęzycznej Wikipedii, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2866973

Plany zapisane są w Koncepcji Rozwoju Gmin Powiatu Żywieckiego, a sam projekt realizowany będzie przez Związek Międzygminny ds. Ekologii w Żywcu.

Jezioro Żywieckie jest jedną z największych atrakcji województwa śląskiego. Przyciągnięcie tutaj turystów leży w interesie mieszkańców i samorządów z terenu. 11 z nich (Żywiec, Gilowice, Jeleśnia, Koszarawa, Lipowa, Łodygowice, Milówka, Radziechowy-Wieprz, Rajcza, Ujsoły i Węgierska Górka) od kilku już lat pracuje wspólnie nad rewitalizacją akwenów wodnych tego terenu, na przykład poprzez program oczyszczania ścieków, warty łącznie 858 mln zł (większość przekazała Komisja Europejska). W efekcie realizacji programu ok. 95 % mieszkańców ( jest ich tu ok. 130 tys. ) uzyskało dostęp do sieci kanalizacyjne a stan środowiska znacznie się poprawił.

Przed Związkiem teraz kolejny etap projektu. Jego celem jest m.in. oczyszczenie rzek i potoków w regionie, posprzątanie i uregulowanie ich brzegów oraz budowa zabezpieczeń przeciwpowodziowych. Najważniejsze prace jednak maja objąć Jezioro Żywieckie. Jak twierdzi Antoni Szlagor, burmistrz Żywca, dno jeziora ma zostać pogłębione i oczyszczone a brzegi zagospodarowane. Mają powstać nowe przystanie, plaże, pola biwakowe i ścieżki rowerowe. Wszystko po to, żeby przyciągnąć zwolenników turystyki wodnej i odpoczynku na świeżym powietrzu.
Już kilka lat temu porozumienie w sprawie odnowy terenów dookoła Jeziora Żywieckiego samorządowcy podpisali z przedstawicielami ministerstw Infrastruktury i Środowiska oraz Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Krakowie. Prace mają pochłonąć około miliarda złotych. Pieniądze mają pochodzić przede wszystkim z Unii Europejskiej.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 3 June

Grant Dalton na "NZ Endeavour" wygrywa w Southampton 6 edycję Whitbread Race.
piątek, 3 czerwca 1994
Na Atlantyku podczas regat Operation Sail tonie żaglowiec "Marques".
niedziela, 3 czerwca 1984
Z Gdyni w rejs na Islandię wyruszył s/y "Opal" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; jacht powrócił do Świnoujścia 17 lipca po przebyciu 3558 Mm.
poniedziałek, 3 czerwca 1968
Wodowanie "Columbii", pierwszego jachtu klasy 12-metrowej, który zdobył Puchar Ameryki.
wtorek, 3 czerwca 1958
Urodził się Marek Szurawski, najwiekszy polski szantymen, dziennikarz radiowy i telewizyjny, autor artykułów prasowych i książki o szantach i szantymenach.
czwartek, 3 czerwca 1948
Z Wysp Kanaryjskich wyruszył w podróż na kajaku Franz Romer; dotarł do Antyli po 88 dniach spedzonych na morzu. Zaginął na morzu w próbie przejścia następnego etapu z Antyli do Nowego Jorku.
niedziela, 3 czerwca 1928