TYP: a1

J.Gascoigne „Tajemnice południowego Pacyfiku”

środa, 16 stycznia 2013
MZ

Na okładce widnieje portret jednego z najsłynniejszych żeglarzy i podtytuł - „Podróże Kapitana Cooka”. W ten sposób zostajemy powiadomieni o czym będzie ta książka. Niektórych może to zniechęcić, bowiem opisy podróży i odkryć tego człowieka powstało już mnóstwo.

Znajdziemy je w dziełach poświęconych historii żeglugi, odkryć geograficznych. Z monografii i biografii można by skompletować sporą bibliotekę. Jednak nic bardziej mylnego. W tym wypadku nie mamy do czynienia z kolejnym tego typu dziełem. To praca o charakterze naukowo-historycznym, czy raczej popularno-naukowym, w której biografia Kapitana Cooka stanowi punkt wyjścia do analizy czasów, gdy Wielka Brytania stawała się potęgą morską.

To jednak nie wszystko, poznajemy dzieciństwo Cooka, jego krętą i skomplikowaną drogę z nizin społecznych do niezwykłej i, co trzeba dodać, w pełni zasłużonej kariery – od pomocnika w niewielkim sklepiku, przez zwykłego marynarza, po mianowanego kapitana (post-captain). Książka pokazuje nam jak talent, wiedza fachowa, upór przy sprzyjających warunkach – mądrości decydentów – prowadzą do sukcesu.

Jest to także panorama ówczesnej Wielkiej Brytanii, dążeń by poznać nieodkryty świat i czynić go sobie poddanym. Trzeba od razu zaznaczyć, że nie jest to lektura łatwa, mamy bowiem do czynienia z dziełem o aspiracjach naukowych, ale naprawdę warto poświęcić trochę wysiłku i tę nie tak znów opasłą książkę przeczytać. Trzeba przyznać, że autor wykonał sporą pracę, brnąc przez rozliczne publikacje, o czym świadczy wielostronna bibliografia. Szkoda natomiast, że polski wydawca nie zadbał o opatrzenie tej publikacji indeksem nazwisk w niej się pojawiających. Trochę to wagi tej książce odbiera. Ale to jedyny mój zarzut.

John Gascoigne „Tajemnice południowego Pacyfiku”

Podróże Kapitana Cooka

Wydawnictwo Bellona, Warszawa 2011

Stron: 286

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 marca

Z Kep (w Kambodży) na "Marie Therese" wyruszył w swój pierwszy rejs Bernard Moitessier; rozbił się na rafach w pobliżu wyspy Diego Garcia.
wtorek, 25 marca 1952
Zmarł Tadeusz Adamowicz, żeglarz i instruktor żeglarstwa, autor m.in. podręcznika "Komendy żeglarskie".
wtorek, 25 marca 1980
Urodził się Karol Olgierd Borchardt, kapitan żeglugi wielkiej, znany głównie jako autor książek marynistycznych, m.in. "Znaczy kapitan", "Krążownik spod Samosierry".
sobota, 25 marca 1905