TYP: a1

Marek Perzyński „Zawód Pirat”

środa, 13 lutego 2013
MZ

Kogóż nie pociągał, poczynając od wczesnego dzieciństwa, barwny, okrutny, pełen przygód, bitew morskich i pojedynków świat piratów, korsarzy, bukanierów, czyli mówiąc w skrócie morskich rozbójników. Myślę, że „ze świecą” takich szukać. Zaczytywaliśmy się „Wyspą Skarbów”, „Złotem z Porto Bello”, nieprzespane noce spędzaliśmy nad przygodami rodzimego korsarza Jana Martena. Z zapartym tchem w ciemnych salach kinowych śledziliśmy losy Karmazynowego Pirata. 


Wymieniać można by w nieskończoność, bowiem ta tematyka od zarania inspirowała pisarzy, malarzy, muzyków i scenarzystów. Być może wraz z wiekiem ta fascynacja niektórym z nas przeszła, jednak liczę, że w większości nadal drzemie. I to właśnie dla takich osób, w których nadal żyje mały chłopiec (oczywiście może on także przybierać postać dziewczynki, kochającej wilków morskich) przygotowano tę książkę. Autor wykonał sporą pracę, spisując historię, w której główną rolę pełnią owi morscy rabusie. A jest to historia od czasów antycznych po współczesność. Bowiem piractwo to nie tylko szesnasty i siedemnasty wiek, to nie tylko Karaiby, galeony, fregaty pod żaglami, salwy armatnie i dym prochowy. To zawód czy też profesja, którą ludzie uprawiali od czasów najdawniejszych. I całą tę historią dzięki wysiłkowi Marka Perzyńskiego otrzymujemy w jednym, oczywiście opasłym tomie. Mnóstwo tu postaci, wydarzeń, okrutnych zbrodni, ale i też bohaterstwa, walki z żywiołem, intryg, polityki, odkryć geograficznych oraz pasji poznawania świata, bowiem wśród korsarzy znajdziemy także odkrywców, badaczy, wzbogacających wiedzę nawigacyjną. Dodatkową zaletą tej książki jest fakt, że została ona opatrzona indeksem osób w niej występujących, oraz indeksem okrętów i statków, które na jej kartach się pojawiają. To znakomicie ułatwia korzystanie z niej tak jak z pracy popularno-naukowej, bowiem tym właśnie w gruncie rzeczy jest, będąc jednocześnie fascynującą powieścią przygodową.


Marek Perzyński „Zawód Pirat”

Opowieść o morskich rozbójnikach od epoki brązu do ery atomu

Wydawnictwo FINNA, Gdańsk 2012

stron: 636

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 kwietnia

Linię mety okołoziemskich regat w Portsmouth mija s/y "Copernicus" pod Kpt. Zygfrydem Perlickim.
czwartek, 25 kwietnia 1974
Z Buenos Aires wyruszył w rejs do Polski s/y "Euros"; w czasie nieprzerwanej żeglugi załoga z Kpt. Henrykiem Jaskułą dopłynęła do Helu w ciągu 90 dni po przebyciu 8276 mil.
środa, 25 kwietnia 1973
Z Cannes (z postojem w Giblartarze) wyruszył w samotny rejs przez Atlantyk Alain Gerbault na "Firecrest"; dotarł do Nowego Jorku po 101 dniach żeglugi.
środa, 25 kwietnia 1923
Nieopodal Wysp Kanaryjskich podczas próby bicia rekordu żeglugi 24-godzinnej wywraca się katamaran "Mediatis Region Aquitaine".
wtorek, 25 kwietnia 2006
Henryk Jaskuła zdobywa patent kapitański.
niedziela, 25 kwietnia 1971
Na skały Hamstone w południowej Anglii wpada "Herzogin Cecile".
sobota, 25 kwietnia 1936