TYP: a1

Marek Perzyński „Zawód Pirat”

środa, 13 lutego 2013
MZ

Kogóż nie pociągał, poczynając od wczesnego dzieciństwa, barwny, okrutny, pełen przygód, bitew morskich i pojedynków świat piratów, korsarzy, bukanierów, czyli mówiąc w skrócie morskich rozbójników. Myślę, że „ze świecą” takich szukać. Zaczytywaliśmy się „Wyspą Skarbów”, „Złotem z Porto Bello”, nieprzespane noce spędzaliśmy nad przygodami rodzimego korsarza Jana Martena. Z zapartym tchem w ciemnych salach kinowych śledziliśmy losy Karmazynowego Pirata. 


Wymieniać można by w nieskończoność, bowiem ta tematyka od zarania inspirowała pisarzy, malarzy, muzyków i scenarzystów. Być może wraz z wiekiem ta fascynacja niektórym z nas przeszła, jednak liczę, że w większości nadal drzemie. I to właśnie dla takich osób, w których nadal żyje mały chłopiec (oczywiście może on także przybierać postać dziewczynki, kochającej wilków morskich) przygotowano tę książkę. Autor wykonał sporą pracę, spisując historię, w której główną rolę pełnią owi morscy rabusie. A jest to historia od czasów antycznych po współczesność. Bowiem piractwo to nie tylko szesnasty i siedemnasty wiek, to nie tylko Karaiby, galeony, fregaty pod żaglami, salwy armatnie i dym prochowy. To zawód czy też profesja, którą ludzie uprawiali od czasów najdawniejszych. I całą tę historią dzięki wysiłkowi Marka Perzyńskiego otrzymujemy w jednym, oczywiście opasłym tomie. Mnóstwo tu postaci, wydarzeń, okrutnych zbrodni, ale i też bohaterstwa, walki z żywiołem, intryg, polityki, odkryć geograficznych oraz pasji poznawania świata, bowiem wśród korsarzy znajdziemy także odkrywców, badaczy, wzbogacających wiedzę nawigacyjną. Dodatkową zaletą tej książki jest fakt, że została ona opatrzona indeksem osób w niej występujących, oraz indeksem okrętów i statków, które na jej kartach się pojawiają. To znakomicie ułatwia korzystanie z niej tak jak z pracy popularno-naukowej, bowiem tym właśnie w gruncie rzeczy jest, będąc jednocześnie fascynującą powieścią przygodową.


Marek Perzyński „Zawód Pirat”

Opowieść o morskich rozbójnikach od epoki brązu do ery atomu

Wydawnictwo FINNA, Gdańsk 2012

stron: 636

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 July

W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932