TYP: a1

Roger Crowley „Morskie Imperia”

środa, 20 marca 2013
MZ

Powiada się, że dobry historyk powinien mieć twardy tyłek, by móc godzinami wysiadywać na nim studiując w bibliotekach i archiwach dokumenty, druki ulotne, stare kroniki i rękopisy. Od siebie dodam, że historyk, który pragnie być czytanym popularyzatorem powinien mieć nie tylko ów przystosowany tyłek, ale także lekkie pióro. 


Bez wątpienia autor omawianej tu książki obie te tak pożądane cechy posiada. Otrzymaliśmy frapującą opowieść, która zadowoli miłośników literatury przygodowej, nie tracąc nic ze swojej popularno-naukowej wartości. Poznajemy krwawy, pełen morskich bitew i potyczek fragment dziejów Morza Śródziemnego. Starcie między Wschodem a Zachodem, między islamem a chrześcijaństwem. Ten brutalny konflikt trwał od dawna, jednak jego kulminacja to lata 1521 - 1580. Rozpoczął się opanowaniem przez Sulejmana Wspaniałego w 1523 roku, po długim oblężeniu, wyspy Rodos i usunięciem z niej zakonu szpitalników, a zakończyła go bitwa pod Lepanto. Poznajemy sylwetki głównych bohaterów, pirata Barbarossę, siejącego postrach wśród chrześcijańskich żeglarzy, jego przeciwnika Andrea Dorię, admirała floty osmańskiej Alego Paszę i stojącego na czele chrześcijańskiej armady don Juana de Austria, syna z nieprawego łoża cesarza Karola V. Uczestniczymy w oblężeniu Malty, towarzyszymy dzielnemu i niepokonanemu La Valettcie, obrońcy tej wyspy. Obserwujemy manewry flot, starcia, bitwy, oblężenia twierdz. Dzięki sugestywnym opisom, przedzieramy się przez unoszące się na wodzie ciała pokonanych wrogów. Chcecie więcej, to sięgnijcie po tę znakomitą książkę, czyta się to jak powieść, a przecież to historia!


Roger Crowley „Morskie Imperia” - Batalia o panowanie na Morzu Śródziemnym 1521 – 1580

Dom Wydawniczy Rebis 2012

Wydanie I

stron 404

cena 45,90 zł

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 lipca

Do Odessy dopływa z Gdańska "Velet" pod dowództwem Henryka Wolskiego.
środa, 5 lipca 2006
W Gdańsku rozpoczęła się kolejna edycja Operacji Żagiel, święto żagli i regaty organizowane przez The International Sail Training Association.
środa, 5 lipca 2000
W Gdańsku na Motławie gościł jeden z największych żeglarzy świata Eric Tabarly na pokładzie "Pen Duick II".
sobota, 5 lipca 1997
Zmarł Józef Marczewski, wieloletni działacz żeglarski, członek honorowy PZŻ.
niedziela, 5 lipca 1992
Powrócił z rejsu dookoła świata jacht "Tropiciel" z Kpt. Ryszardem Wabikiem.
sobota, 5 lipca 1986
Samotny rejs przez Cieśniny Duńskie na "Eurosie" odbył Aleksander Kaszowski; w czasie rejsu przebyto 800 mil w ciągu 10 dni.
poniedziałek, 5 lipca 1971
Alec Rose powrócił do Portsmouth po rejsie dookoła świata na s/y "Lively Lady".
piątek, 5 lipca 1968
Na jachcie "Thetys" w Nowym Jorku zakończył rejs Krzysztof Grabowski (start z Tangeru 12 kwietnia); był to pierwszy powojenny atlantycki rejs polskiego żeglarza.
niedziela, 5 lipca 1959
Urodził się Andrzej Zawieja, olimpijczyk w klasie Finn (1968 r.), wielokrotny mistrz Polski w tej klasie, trener żeglarski.
piątek, 5 lipca 1940