TYP: a1

"Wojna o wszystkie oceany" Roy i Lesley Adkins

środa, 17 listopada 2010
Z.
Wojna o wszystkie oceanyNiech nikogo nie przestraszy i nie zniechęci fakt, że mamy do czynienia z pracą historyczną. Tę książkę czyta się jednym tchem, jak najlepszą powieść przygodową. Autorzy, Roy Adkins i Lesley Adkins, dostarczyli nam znakomitej lektury. Polską edycję ich dzieła, uznanego w Anglii za jeden z najlepszych militarnych tytułów 2006 roku, zawdzięczamy wydawnictwu „Rebis” - chwała mu za to!

To historia niezwykle barwnych, ale i krwawych zmagań na morzu w epoce wojen napoleońskich. Poznajemy sylwetki korsarzy, dowódców okrętów, admirałów, którzy przyczynili się do zwycięstwa Anglii nad napoleońską Francją. Tak nawiasem mówiąc to dziwne, że nasza – Polaków – miłość do Cesarza Francuzów, kończy się w momencie, gdy wkraczamy na obszar wojen morskich. Wtedy z większą sympatią patrzymy na marynarzy i kapitanów Royal Navy. Być może bierze się to z faktu, że poznawaliśmy tę epokę i te batalie dzięki cyklom książek o Horatio Hornblowerze i Jacku Aubreyu. Tu trzeba wspomnieć, że jednym z bohaterów tej opowieści jest Thomas Cochrane, będący pierwowzorem Aubreya.

Bitwa pod Abukirem, obrona twierdzy Akka, bitwa pod Kopenhagą, wreszcie Trafalgar, desanty morskie, zacięte bitwy flot i pojedynczych okrętów, gry wywiadów, żmudne blokady francuskich portów – to wszystko, znakomicie zostało opisane w tej książce, która powinna stać się obowiązkową lekturą każdego miłośnika marynistyki.

Roy Adkins i Lesley Adkins
„Wojna o wszystkie oceany”
Dom Wydawniczy Rebis 2008
cena: 59,90
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 September

Po zwycięstwie w regatach Plymouth-Vilamoura-Plymouth już na Kanale La Manche w silnym wietrze "Almatur II" łamie maszt; po prowizorycznej naprawie jachtu kontynuuje żeglugę do Dover, tuż przed portem w wyniku wywrotki jacht zatonął, a załogę uratowano.
wtorek, 20 września 1983
Rozpoczęły się pierwsze po II wojnie światowej regaty o Puchar Ameryki; wszystkie wyścigi wygrała "Columbia" z Briggsem Cunninghamem jako skipperem.
sobota, 20 września 1958
W Hamburgu został zwodowany "Passat", bark przeznaczony dla armatora Ferdinanda Leisza; przez lata żeglował do Australii i Ameryki Południowej, a obecnie pełni funkcję statku muzeum w Travemuende.
środa, 20 września 1911