TYP: a1

Baltic Pipe już działa

poniedziałek, 3 października 2022
Hanka Ciężadło

Jak pokazały wydarzenia z minionego tygodnia, bałtyckim gazociągom przytrafiają się czasem dziwne rzeczy. Tym bardziej cieszy więc fakt, że nasz Baltic Pipe działa i przesyła już gaz. Warto przypomnieć, że nie stało się to tak od razu, a początki tej inicjatywy sięgają jeszcze lat 90. dwudziestego wieku. Dlaczego trwało to tak długo? Głównie z uwagi na politykę. Na szczęście inwestycję udało się uruchomić, więc tematy polityczne możemy spokojnie odłożyć na bok. 

Nowy rok, nowe możliwości

W ubiegły weekend, a dokładnie w sobotę 1 października rozpoczął się tzw. nowy rok gazowy. Wtedy też uruchomiono przesył rurociagiem Baltic Pipe. Na razie płynie nim gaz duński, a jedynym odbiorcą (również na razie) jest PGNiG.

Docelowo instalacja będzie przesyłać 10 mln metrów sześciennych rocznie. Będzie to gaz ze złóż zlokalizowanych na Morzu Północnym (głównie norweskich, ale PGNiG ma też koncesję na eksploatację, więc częściowo gaz będzie „polski”), a Dania będzie pełnić tu funkcję kraju tranzytowego. Dla przypomnienia należy dodać, że Baltic Pipe jest wspólną inicjatywą polskiego Gaz-Systemu i duńskiego Energinetu.

Faza rozruchu

Pełna przepustowość gazociągu, czyli wspomniane 10 mln metrów sześciennych rocznie, to około połowa zapotrzebowania Polski. Baltic Pipe nie jest więc remedium na wszystkie nasze energetyczne problemy. Warto jednak podkreślić, że jest to mniej więcej taka ilość gazu, na jaką opiewała polska umowa z rosyjskim Gazpromem. Biorąc pod uwagę sytuację światową, jaka nastąpiła po 24 lutego, można się tylko cieszyć, że mamy dla takiego „partnera” jakąś alternatywę.

W początkowej fazie, która potrwa około dwóch miesięcy, Baltic Pipe będzie działał na część swojej mocy. Jest to standardowa procedura stosowana w przypadku uruchamiania tego typu obiektów. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat całej inwestycji, jej kulis, kontrowersji i warunków technicznych, zapraszamy do lektury jesiennego wydania magazynu „Morze”, który ukaże się już niebawem. Znajdziecie w nim obszerny wywiad ze specjalistą z Akademii Górniczo Hutniczej.

 

Tagi: Baltic Pipe, gaz, gazociąg, Bałtyk, energetyka, bezpieczeństwo
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 2 March

Wręczono nagrody kolejnej edycji "Rejsu Roku": I nagrodę otrzymali kpt. Jacek Wacławski i kpt. Tadeusz Natanek.
piątek, 2 marca 2007
W Gdyni zmarła Teresa Remiszewska, w początkowym okresie swej kariery żeglarskiej szkoliła i prowadziła rejsy z żeglarzami z Krakowa, uznanie światka żeglarskiego zdobyła po starcie w regatach OSTAR 72 na jachcie "Komodor".
sobota, 2 marca 2002
W Marsylii kończy regaty (po oficjalnym zamknięciu linii mety) "Warta Polpharma" pod dowództwem Kapitana Romana Paszke.
piątek, 2 marca 2001
Na południowym Atlantyku podczas regat BOC zaginął Harry Mitchell żeglujący na jachcie "Horatio Hornblower", uczestnik okołoziemskich regat w 1986 r., uczestnik regat OSTAR w latach 1976, 1992.
czwartek, 2 marca 1995
W Auckland szwajcarski "Team Allighi" wygrywa 5:0 finał Pucharu Ameryki z "Team New Zealand".
niedziela, 2 marca 2003
Urodziła się Noami James, pierwsza kobieta, która opłynęła świat wokół trzech przylądków.
środa, 2 marca 1949
Urodził się Janusz Zbierajewski, znany polski żeglarz morski, kapitan wielu znaczących rejsów w historii polskiego żeglarstwa.
poniedziałek, 2 marca 1942