TYP: a1

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz zostanie upamiętniona w Gdyni

środa, 5 października 2022
Informacja prasowa/Jędrzej Szerle

Pierwsza kobieta w historii, która samotnie opłynęła świat otrzyma tablicę w Alei Żeglarstwa Polskiego. W sobotę 8 października w Gdyni uhonorowana zostanie Krystyna Chojnowska-Liskiewicz.

Trzecia w tym roku tablica odsłonięta zostanie w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni. 25 czerwca w ramach obchodów Święta Morza w Gdyni i setną rocznicę założenia Chojnickiego Klubu Żeglarskiego i Polskiego Klubu Morskiego w Gdańsku, uhonorowani zostali Otton Weiland i Tadeusz Ziółkowski. W najbliższą sobotę do żeglarskiego panteonu dołączy Krystyna Chojnowska-Liskiewicz.

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz była jedną z legend polskiego i światowego żeglarstwa. Urodziła się 15 lipca 1936 roku w Warszawie, dorastała w Ostródzie, a w połowie lat 50. przeniosła się do Gdańska, gdzie zaczęła studia na Wydziale Budowy Okrętów Politechniki Gdańskiej. W Gdańsku zaczęła też uprawiać żeglarstwo morskie w Akademickim Klubie Morskim. W 1966 roku otrzymała patent kapitana jachtowego, a w następnych latach prowadziła rejsy m.in. do NRD i Szkocji.

W 1975 roku Krystyna Chojnowska-Liskiewicz została wybrana przez Polski Związek Żeglarski do realizacji samotnego rejsu dookoła świata. Rozpoczęła go rok później w Las Palmas. Żeglarka popłynęła na jachcie „Mazurek”, skonstruowanym przez jej męża Wacława Liskiewicza – również doświadczonego żeglarza. 20 marca 1978 roku Polka zamknęła pętlę wokółziemską zostając pierwszą kobietą w historii, która samotnie opłynęła świat. W kolejnych latach Krystyna Chojnowska-Liskiewicz pływała głównie turystycznie oraz promowała żeglarstwo. Zmarła 13 czerwca 2021 roku.

W sobotę 8 października o godzinie 11 legendarna żeglarka zostanie uhonorowana w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni – na południowym falochronie basenu żeglarskiego im. gen. Mariusza Zaruskiego. Podczas uroczystości zaśpiewa Męski Chór Szantowy „Zawisza Czarny”. Wydarzenie odbędzie się podczas XIV Zlotu Jachtów z Duszą „Próchno i Rdza”.

Organizatorem wydarzenia jest Pomorski Związek Żeglarski, a partnerami miasto Gdynia, Polski Związek Żeglarski oraz Liga Morska i Rzeczna. Patronat honorowy sprawuje marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, a medialny portal Żeglarski.info.

Aleja Żeglarstwa Polskiego powstała z inicjatywy Polskiego Związku Żeglarskiego, Pomorskiego Związku Żeglarskiego, miasta Gdyni oraz Ligi Morskiej i Rzecznej. Od 2012 roku odsłonięto w niej tablice Władysława Wagnera, Leonida Teligi, Teresy Remiszewskiej, Juliusza Sieradzkiego, Wojciecha Orszuloka, Michała Sumińskiego, Witolda Bublewskiego, Zdzisława Pieńkawy, Bolesława K. Kowalskiego, Ludomira Mączki, Kazimierza „Kuby” Jaworskiego, Dariusza Boguckiego, Zygfryda „Zygi” Perlickiego, Zbigniewa Puchalskiego i Tadeusza Siwca, Bolesława Mazurkiewicza, Aleksandra Bereśniewicza, Czesława Marchaja, Henryka Fronczaka, Bolesława Romanowskiego, Andrzeja Rościszewskiego, Henryka Jaskuły, Zbigniewa „Bacy” Żochowskiego, Ottona Weilanda i Tadeusza Ziółkowskiego.

 
Tagi: Krystyna Chojnowska-Liskiewicz
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 July

Wyruszyła śladem swojej poprzedniczki z 1957 r. (tratwa Nord) - tratwa "Nord-bis" z Kapitanem Andrzejem Urbańczykiem i zmieniającą się po drodze załogą. Po dotarciu do Gotlandii i 25 dniach żeglugi tratwa powróciła do Gdańska.
środa, 19 lipca 2006
W Gdyni rozpoczął się kolejny zlot żaglowców The Cutty Sark Tall Ship's Race.
sobota, 19 lipca 2003
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (niecałe 8 m długości) jacht "Probus" z Kapitanem Jerzym Cołojewem z dwoma przyjaciółmi w rejs na Szetlandy, Wyspy Owcze; mały jacht powrócił do domu, po przebyciu około 2500 Mm w ciągu 777 godzin.
poniedziałek, 19 lipca 1971
Opuściło Świnoujście "Roztocze" z Kpt. Ziemowitem Barańskim, wychodząc w zakończony powodzeniem rejs na Wyspy Owcze.
poniedziałek, 19 lipca 1971