TYP: a1

Parlament Europejski chce wstrzymania Nord Stream 2

piątek, 22 stycznia 2021
Z mediów/PAP

W czwartek, 21 stycznia Parlament Europejski przyjął rezolucję, która wzywa Unię Europejską do opracowania nowej strategii stosunków z Rosją i wstrzymania budowy gazociągu Nord Stream 2. Rezolucja jest niewiążąca.

Rezolucja to odpowiedź PE na aresztowanie rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Nowa strategia, do której opracowania wzywa PE ma koncentrować się na wsparciu społeczeństwa obywatelskiego, propagować wartości demokratyczne, praworządność, podstawowe wolności i prawa człowieka.

Parlament Europejski wzywa też „do krytycznego przeglądu współpracy z Rosją w ramach różnych platform polityki zagranicznej oraz przy projektach takich jak Nord Stream 2, których ukończenie UE musi natychmiast zatrzymać”. Europosłowie podkreślili również, że UE nie powinna być przyjaznym miejscem dla rosyjskiego kapitału a o niejasnym pochodzeniu.

Zaapelowano też o natychmiastowe i bezwarunkowe zwolnienie Aleksieja Nawalnego i wszystkich innych osób zatrzymanych w związku z jego powrotem do Rosji.

581 posłów było za przyjęciem rezolucji, 50 przeciw, 44 wstrzymało się od głosu.


 

Tagi: Nord Stream 2
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 April

W Bremerhaven przekazano Amerykanom żaglowiec "Horst Vessel", obecnie "Eagle".
wtorek, 16 kwietnia 1946
W Spiliby urodził się sir John Franklin, żeglarz, podróżnik polarny i odkrywca. Głównym celem jego wypraw było poszukiwanie Przejścia Północno-Zachodniego, zajmował się badaniem północnych wybrzeży Kanady. Zmarł (1847 r.) z wycieńczenia w czasie wyprawy p
niedziela, 16 kwietnia 1786