TYP: a1

Kiedy Niemcy odpuszczą Nord Stream 2?

czwartek, 19 maja 2022

Napaść Rosji na Ukrainę zmieniła rozkład sił w Europie, a zapewne również na świecie. Przy okazji wyszły na jaw różne nieoczywiste powiązania. Jednym z nich była kwestia niemiecko-rosyjskich gazociągów, uparcie forsowanych przez naszych zachodnich sąsiadów. Na szczęście wygląda na to, że postanowili oni zerwać toksyczny układ z Rosją. 

Odcięcie źródła finansowania

Kupowanie czegokolwiek od bandyty oznacza płacenie mu pieniędzy — a można domniemywać, że nie przeznaczy on zainkasowanych środków na działalność dobroczynną. Jest zatem oczywiste, że jak najszybsze zakończenie handlu z Rosją leży w interesie nie tylko Ukrainy, ale i całego cywilizowanego świata. Nie oznacza to, że proces zrywania stosunków handlowych będzie łatwy i bezkosztowy. Jest to jednak konieczne, by jak najszybiecj zakończyć barbarzyństwo, jakie ma miejsce na Ukrainie. 

Niemcy, jako główny orędownik kupowania paliw od Rosjan, uparcie nalegali na uruchomienie gazociągu Nord Stream 2, i to pomimo protestów wielu krajów oraz ekologów (w tym również ekologów niemieckich). Tym bardziej cieszy więc deklaracja o rezygnacji, jaką złożył właśnie zarząd fundacji klimatycznej związanej z tym projektem. Wiemy, że z pewnością plany były inne, pieniądze zostały wydane, a przyszłe zyski – oszacowane. 

Co to oznacza?

Głównym celem tej pochodzącej z Meklemburgii-Pomorza Przedniego fundacji było wspieranie kontrowersyjnego gazociągu. O rezygnacji zarządu poinformowała premier landu Manuela Schwesig, związana z partią SPD. Trzeba podkreślić, że nie nastąpi to od razu – zgodnie z planem, rezygnacja stanie się faktem dopiero pod koniec września tego roku. Umożliwi ona jednak rozwiązanie fundacji na wniosek parlamentu krajowego.

Jest to ważny krok w kierunku zaprzestania działań wspierających Rosjan, a co za tym idzie — wojnę. Warto przypomnieć, że na czele wspomnianej fundacji stoi Erwin Sellering (również z SPD), który od wielu lat znany jest z popierania projektów niemiecko-rosyjskich. Część z nich współfinansowana jest przez rosyjski Gazprom. 

 

Tagi: Rosja, Niemcy, Nord Stream 2, gazociąg, wojna, rezygnacja
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 24 May

W Southampton zakończyła się 7 edycja Whitbread Race; zwycięża "Ef Language".
niedziela, 24 maja 1998
Urodził się Zygmunt Choreń, kapitan jachtowy, regatowiec morski, uczestnik rejsu na "Otago" w regatach Whitbread Race i przede wszystkim projektant żaglowców; m.in. zaprojektował żaglowce "Pogoria", "Iskra", "Dar Młodzieży", "Kaliakra", "Oceania", "Gwarek
sobota, 24 maja 1941