TYP: a1

Kiedy Niemcy odpuszczą Nord Stream 2?

czwartek, 19 maja 2022

Napaść Rosji na Ukrainę zmieniła rozkład sił w Europie, a zapewne również na świecie. Przy okazji wyszły na jaw różne nieoczywiste powiązania. Jednym z nich była kwestia niemiecko-rosyjskich gazociągów, uparcie forsowanych przez naszych zachodnich sąsiadów. Na szczęście wygląda na to, że postanowili oni zerwać toksyczny układ z Rosją. 

Odcięcie źródła finansowania

Kupowanie czegokolwiek od bandyty oznacza płacenie mu pieniędzy — a można domniemywać, że nie przeznaczy on zainkasowanych środków na działalność dobroczynną. Jest zatem oczywiste, że jak najszybsze zakończenie handlu z Rosją leży w interesie nie tylko Ukrainy, ale i całego cywilizowanego świata. Nie oznacza to, że proces zrywania stosunków handlowych będzie łatwy i bezkosztowy. Jest to jednak konieczne, by jak najszybiecj zakończyć barbarzyństwo, jakie ma miejsce na Ukrainie. 

Niemcy, jako główny orędownik kupowania paliw od Rosjan, uparcie nalegali na uruchomienie gazociągu Nord Stream 2, i to pomimo protestów wielu krajów oraz ekologów (w tym również ekologów niemieckich). Tym bardziej cieszy więc deklaracja o rezygnacji, jaką złożył właśnie zarząd fundacji klimatycznej związanej z tym projektem. Wiemy, że z pewnością plany były inne, pieniądze zostały wydane, a przyszłe zyski – oszacowane. 

Co to oznacza?

Głównym celem tej pochodzącej z Meklemburgii-Pomorza Przedniego fundacji było wspieranie kontrowersyjnego gazociągu. O rezygnacji zarządu poinformowała premier landu Manuela Schwesig, związana z partią SPD. Trzeba podkreślić, że nie nastąpi to od razu – zgodnie z planem, rezygnacja stanie się faktem dopiero pod koniec września tego roku. Umożliwi ona jednak rozwiązanie fundacji na wniosek parlamentu krajowego.

Jest to ważny krok w kierunku zaprzestania działań wspierających Rosjan, a co za tym idzie — wojnę. Warto przypomnieć, że na czele wspomnianej fundacji stoi Erwin Sellering (również z SPD), który od wielu lat znany jest z popierania projektów niemiecko-rosyjskich. Część z nich współfinansowana jest przez rosyjski Gazprom. 

 

Tagi: Rosja, Niemcy, Nord Stream 2, gazociąg, wojna, rezygnacja
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 10 June

S/y "Śmiały" z Kpt. Andrzejem Rościszewskim opuścił Świnoujście w rejsie do północnego Hornu.
środa, 10 czerwca 1970
Założono Krakowski Yacht Club, jeden z najprężniej działających w latach sześćdziesiątych i dzisiaj klub studencki w Krakowie.
poniedziałek, 10 czerwca 1963
Na Tamizie rozegrany zostaje pierwszy wyścig wioślarskich ósemek pomiędzy reprezentacją Oxford i Cambridge. Zwycięża osada z Oxfordu.
środa, 10 czerwca 1829