TYP: a1

Eksplozja Nord Stream a podmorskie kable

czwartek, 6 października 2022
Hanka Ciężadło

Dno Bałtyku to dość intensywnie użytkowane miejsce. Oprócz gazociągów, które mają zwyczaj wybuchać w niewyjaśnionych okolicznościach, przebiegają nim również kable. Jeden z nich, łączący Polskę ze Szwecją, znajduje się 500 metrów od punktu, w którym nastąpiła eksplozja Nord Stream.

SwePol Link

Pomiędzy miejscowością Wierzbięcin (okolice Słupska) a szwedzkim półwyspem Stärnö przebiega podwodna linia kablowa wysokiego napięcia. Całość nazywa się SwePol Link i służy do przesyłu prądu stałego.

Linia została oddana do użytku w 2000 roku i od tego czasu zanotowano 11 przypadków wystąpienia awarii. Ich przyczyny były różne – czasem ktoś zahaczył kotwicą, kiedy indziej kabel naruszyła sieć rybacka, a w jeszcze innych przypadkach powodem kłopotów były zakłócenia sieci elektroenergetycznej. Czy zatem eksplozja rosyjsko-niemieckiego gazociągu, do jakiej doszło 500 m od instalacji, mogła mieć na nią jakiś wpływ? Jak najbardziej.

Wątpliwości Szwedów

Gdyby kabel działał i po eksplozji przestał działać, byłoby jasne, że doszło do uszkodzenia. W momencie wybuchu SwePol Link był jednak wyłączony w związku z planowym przeglądem. Mimo to eksplozja mogła w jakiś sposób naruszyć lub uszkodzić linię. Svenska Kraftnat — szwedzki operator sieci energetycznej — postanowił to sprawdzić.

W tym celu wykonano testy izolacji oraz tzw. badanie TDR (time domain reflectometry). O dziwo okazało się, że wszystko jest w najlepszym porządku. "Wyniki przeprowadzonych pomiarów testowych wskazują, że kabel jest całkowicie nienaruszony. Może więc zostać oddany do użytku 9 października, po zakończeniu planowej konserwacji", czytamy w oświadczeniu Svenska Kraftnat.

SwePol Link służy do wzajemnego przesyłania prądu pomiędzy Polską a Szwecją w wypadku, gdyby w którymś z tych krajów doszło do niedoborów energii. Coś takiego może się zdarzyć w dowolnym momencie, a szczególnie w obecnych niespokojnych czasach. Wygląda więc na to, że mieliśmy ogromne szczęście.

 

Tagi: Bałtyk, energetyka, Nord Stream, kabel, wybuch
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 July

W wieku 73 lat umiera Kazimierz Jurkiewicz, wieloletni kapitan "Daru Pomorza".
sobota, 20 lipca 1985
Do eksploatacji wszedł jacht "Stomil" typu Draco zbudowany w szczecińskiej stoczni jachtowej. Przez 26 lat był użytkowany przez AKŻ w Łodzi; po wypadku w Świnoujściu przez 10 lat stał w hangarze.
środa, 20 lipca 1977
Rozpoczęła się w Gdyni Operacja Żagiel 1974 r. po raz pierwszy organizowana w Polsce.
sobota, 20 lipca 1974
Po udziale w regatach samotnych żeglarzy Davis Lewis wraz z żoną i dwójką małych dzieci wyruszył w rejs dookoła świata na katamaranie "Rehu Moana"; pierwszy etap rejsu prowadził z Newport, przez Cieśninę Magellana do Auckland w Nowej Zelandii, a powrotny
poniedziałek, 20 lipca 1964
Podpisanie umowy między władzami polskimi i konsorcjum francusko-polskim o budowie Basenu Żeglarskiego w Gdyni.
piątek, 20 lipca 1934
Urodził się Paweł Edmund Strzelecki, geolog i geograf, badacz Ameryki Północnej, później prowadził badania na Hawajach, Nowej Zelandii i Australii. Powrócił do Anglii w 1843 r., a dwa lata później wydał swoje główne dzieło - monografię Nowej Południowej W
czwartek, 20 lipca 1797
"Dar Pomorza" wychodzi w pierwszy powojenny rejs szkolny - do Marsylii; komendantem statku był Stefan Gorazdowski.
sobota, 20 lipca 1946
Startuje I edycja regat Kieler Woche.
czwartek, 20 lipca 1882