TYP: a1

Wincenty Cygan "Granatowa załoga"

środa, 21 grudnia 2011
MZ

W krótkiej notce zamieszczonej na okładce tej książki czytamy - „Borchardt żyje… wcielił się w postać Wincentego Cygana...”. 


Cóż, według mnie to zestawienie jest trochę za daleko idące. To tak jakby porównywać Himalaje z Tatrami. Ale przyznać trzeba, że książka ta jest znakomita w czytaniu, wartko opowiadana, ciekawa. Bo i losy autora są nietuzinkowe, choć od razu można powiedzieć, że takich życiorysów Polaków, których doświadczyła II wojna światowa, jest wiele. Urodzony w Berechach koło Ustrzyk Dolnych, wstępuje w roku 1937 jako ochotnik do marynarki. Po wybuchu wojny, na pokładzie ORP „Błyskawica” opuszcza kraj i ląduje w Anglii. Potem służy na ORP „Dragon”, aż do jego zatonięcia. Po wojnie pozostaje w Wielkiej Brytanii i dopiero pod koniec życia powraca do kraju.


Co stanowi o wyjątkowości tej książki – otóż do tej pory mogliśmy czytać wspomnienia i relacje, których autorami byli oficerowie, sprawujący funkcje dowódcze na pokładach okrętów. Teraz poznajemy życie na okręcie pełniącym służbę na morzach w czasie wojny, widziane oczyma zwykłego marynarza. A to spojrzenie „spod pokładu” okazuje się być inne niż to z wysokości mostku kapitańskiego. Jest tu mniej romantyzmu, a więcej twardego, ciężkiego borykania się z codziennością służby. Oficerowie to także przeciwnicy, nie mniej uciążliwi i niebezpieczni jak wróg czający się czy to za horyzontem, czy też pod powierzchnią wody.

Tyle pochwał, teraz jedna uwaga – rzuca się w oczy brak jakichkolwiek przypisów i indeksu, a to poważnie umniejsza wartość tej książki. Wydawco! Zadbaj na przyszłość, aby twoje publikacje zostały solidnie zaopatrzone w aparat naukowy, bowiem bez tego stają się tylko ciekawą lekturą.


Wincenty Cygan „Granatowa załoga”

Oficyna Wydawnicza FINNA

Gdańsk 2011

Wydanie I

stron 468

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 June

Wodowanie nowego trimarana "IDEC" dla Francisa Joyona.
wtorek, 19 czerwca 2007
Rehabilitacja Mariusza Zaruskiego.
poniedziałek, 19 czerwca 1989
Blisko Salcombe Harbour wchodzi na mieliznę "Herzogin Cecile".
piątek, 19 czerwca 1936
Na redzie portu gdyńskiego stanął, zakupiony ze składek społeczeństwa żaglowiec "Dar Pomorza".
czwartek, 19 czerwca 1930
Urodziła się Teresa Remiszewska-Damsz, była pierwszą Polką, a czwartą kobietą na świecie, która samotnie przepłynęła Atlantyk. W 1972 r. wzięła udział w regatach OSTAR, wcześniej odbyła pierwszy samotny rejs po Bałtyku na s/y "Zenit".
wtorek, 19 czerwca 1928
W holenderskiej stoczni GM Muller zwodowano trzymasztowy szkuner "Vlissingen", późniejszą "Iskrę", statek szkolny Polskiej Marynarki Wojennej.
wtorek, 19 czerwca 1917
Nieopodal Bacon Island Bar na mieliznę wchodzi "Flying Cloud".
piątek, 19 czerwca 1874
Wodowanie "Sovereign of the Seas" - największego klipra zbudowanego przez J. W. Griffithsa i McKaya - słynnych budowniczych kliprów herbacianych.
sobota, 19 czerwca 1852