TYP: a1

Alex Kershaw "Ucieczka z głębin"

sobota, 22 czerwca 2013
MZ

Powiada się, że najbardziej interesujące i niesamowite opowieści nie powstają w umysłach autorów, lecz tworzy je życie. Książka, którą omawiamy, to kolejny, jeden z wielu przykład na prawdziwość tej tezy. Jej autor to doświadczony dziennikarz współpracujący z najlepszymi brytyjskimi tytułami prasowymi, w jego dorobku znajdują się także scenariusze filmowe i książki dokumentalne.

Tym razem opowiada nam historię USS Tang – amerykańskiego okrętu podwodnego, prawdziwie legendarnej jednostki, która podczas wojny na Pacyfiku nie tylko zatopiła największą ilość wrogich statków i okrętów, lecz także uratowała ogromną ilość zestrzelonych lotników.

Kampania na Oceanie Spokojnym, kojarzy nam się głównie z operacjami lotniskowców i pancerników tudzież z desantami na wyspy opanowane przez japońskie wojska. Do tej wizji przyzwyczaiły nas hollywoodzkie super produkcje, takie jak „Tora, tora, tora” czy „Bitwa o Midway”, w których oglądamy bohaterskich lotników i dzielnych marynarzy prowadzących walkę na powierzchni morza. Wojna podwodna zniknęła z pola widzenia, a przecież stanowiła ona istotny fragment zmagań.

USS Tang znakomicie zapisał się w owej „cichej wojnie”. Szczęście mu dopisywało, pod dowództwem brawurowego kapitana Dicka O`Kane. Ale do czasu. Podczas kolejnej misji, po zatopieniu japońskiego transportowca, ostatnia torpeda na skutek najprawdopodobniej awarii, zawróciła i uderzyła we własny okręt. Zginęła część załogi, a USS Tang spoczął na dnie. Rozpoczęła się dramatyczna walka o życie. Prawdziwy jednak koszmar miał się dopiero rozpocząć. Rozbitkowie trafili do obozu, prawdziwej „farmy tortur”.

Książka Kershawa to trzymająca w napięciu opowieść o bohaterstwie i heroizmie, nie można się od niej oderwać. Jest jednocześnie dokumentem obrazującym mało znane fragmenty II Wojny Światowej. Prawdziwa gratka dla wielbicieli marynistyki i militariów.

Alex Kershaw „Ucieczka z głębin”

Historia legendarnego okrętu podwodnego i jego walecznej załogi

Wydawnictwo Znak 2010

stron: 232

cena: 39,90

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 April

17 kwietnia zmarł Zbigniew Stosio, harcerz, żeglarz i wieloletni działacz Polskiego Związku Żeglarskiego. Miał 72 lata
piątek, 17 kwietnia 2020
Na bahamskiej wyspie Sandy Cay (około 15 mil od stolicy Bahamów, Nassau) została założona Karaibska Republika Żeglarska. Republikę założyli obecni na pokładzie polonijnego jachtu "Solidarity" żeglarze: Andrzej W. Piotrowski, Kuba Łuczkiewicz, Wojtek Minic
poniedziałek, 17 kwietnia 1995
Dominik Życki i Mateusz Kusznierewicz wywalczyli tytuł mistrzów świata w klasie Star.
czwartek, 17 kwietnia 2008
W stoczni Mag Ocea zwodowano trimaran "Fujifilm".
wtorek, 17 kwietnia 2001