TYP: a1

"Krążownik Kormoran"

środa, 12 października 2011
MZ
Wydawnictwo ”FINNA” od dłuższego czasu raczy nas publikacjami o charakterze wojenno-morskim. Teraz otrzymaliśmy książkę przedstawiającą raczej nieznany, albo znany tylko nielicznym specjalistom od historii II Wojny Światowej na morzu, epizod rajdu niemieckiego tak zwanego „krążownika pomocniczego” przez Atlantyk i Ocean Indyjski. Krążownik ten w ciągu 352 dni żeglugi zatopił 11 alianckich statków. Czymże był ów „krążownik pomocniczy” o nazwie „Kormoran”? Otóż był to niegdysiejszy frachtowiec, przebudowany, uzbrojony i zakamuflowany – co znaczy, że nadal wyglądem przypominał zwykły statek handlowy, nie zaś okręt wojenny. Rajd „Kormorana” zakończył się zwycięskim pojedynkiem z australijskim krążownikiem „Sydney”. To zwycięstwo można by nazwać „pyrrusowym”, bowiem „Kormoran” doznał podczas tej walki takich uszkodzeń, że w konsekwencji zatonął, a załoga ratując swe życie w szalupach po kilku dniach dostała się do niewoli. Nie mniej jednak „Sydney” jak się okazało również poszedł na dno i nikt z obsady tego okrętu nie ocalał. Relację o tych wydarzeniach otrzymujemy z pierwszej ręki, autorem opowieści jest dowódca „Kormorana” Theodor Detmers. Spisał swoją opowieść w roku 1959 – wtedy po raz pierwszy została opublikowana. Co przeszkadza w lekturze tej książki, to pewien rodzaj samozachwytu autora nad dokonaniami jego i załogi. Można to jednak wybaczyć, mając na uwadze fakt, że mamy do czynienia z osobistą relacją. Czy to się czyta? Kto jest zainteresowany epizodami II Wojny Światowej na morzu, powinien to przeczytać.

Theodor Detmers „Krążownik Kormoran”
Wydawnictwo FINNA Gdańsk 2011
stron 221
nie podano ceny
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 July

Pierwsze okrążenie Przylądka Horn przez Wollema Schontena.
poniedziałek, 25 lipca 1616
Zmarła Krystyna Eisele, honorowy wicekomandor Yacht Klubu Polski, Zasłużony Działacz Żeglarstwa Polskiego, sędzia klasy państwowej.
niedziela, 25 lipca 2004
Zmarł Jerzy Fijka, sekretarz, a następnie redaktor naczelny "Żagli", fotografik, animator polskiego żeglarstwa.
wtorek, 25 lipca 1995
Na pokładzie s/y "Jurand" w Trzebieży zmarła Elżbieta Kazimierczuk-Dziewulska, organizatorka wielu kursów żeglarskich w Trzebieży, Jastarni, Zegrzynku, była instruktorem żeglarstwa, przodownikiem turystyki żeglarskiej PTTK, żoną znanego autora podręcznikó
sobota, 25 lipca 1981
Towarzystwo Przyjaciół Sportów Wodnych (pierwsza organizacja sportowo-żeglarska w odrodzonej Polsce) zorganizowało pierwsze regaty żeglarskie na wodach Jeziora Charzykowskiego.
niedziela, 25 lipca 1920
Inwazja floty angielskiej na Antwerpię.
wtorek, 25 lipca 1809