TYP: a1

Lothar Günther Buchheim - cykl „Twierdza”

środa, 2 lutego 2011
MZ

W pokoju mojego znajomego, pilnego czytelnika wszystkiego co na temat wojenno-morski napisano, na jednej ze ścian ustawiony na półeczce jest spory model angielskiej korwety z czasów II Wojny Światowej z widoczną na burcie nazwą „Compass Rose”. Poniżej na podobnej półce stoi utrzymany w tej samej skali model U-Boota U-96 typu VIIC. To zestawienie jest oczywiste dla każdego, kto przeczytał dwie „kanoniczne” powieści - „Okrutne morze” Nicholasa Monsarrata i „Okręt” Lothara- Günthera Buchheima. Czemu o tym piszę? Otóż wydawnictwo „Bellona” oddało niedawno do rąk czytelników nowy cykl powieściowy autora „Okrętu”, o wspólnej nazwie „Twierdza”, na który składa się pięć tomów. To kontynuacja historii narratora z „Okrętu” wędrującego od końca mają 1944 roku przez okupowaną Twierdzę Europa, obserwującego bliską już klęskę Niemiec. Otrzymujemy niezwykle realistyczny obraz alianckich bombardowań, dywanowych nalotów, płonących miast, walk z wkraczającymi alianckimi wojskami inwazyjnymi. Oczywiście nie są to powieści ściśle marynistyczne, jednak wątek „Starego” dowódcy U-Boota, cały czas gdzieś w tle się przewija.


Cykl rozpoczyna tom o nazwie „Rozkaz wyjazdu”, następny nosi tytuł „Przez piekło do Brestu”, a kolejne to „Na pokładzie U-730”, „Przerwane okrążenie” i „Kierunek Rzesza”.
Lothar Günther Buchheim Cykl „Twierdza”

tom I „Rozkaz wyjazdu”

Wydawnictwo Bellona 2010

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 September

W Southamton wystartowała kolejna (ósma) edycja załogowych regat dookoła świata, tym razem pod nazwą The Volvo Ocean Race Round the World.
niedziela, 23 września 2001
W Łebie zakończył okołoziemski rejs Kapitan Krzysztof Baranowski na s/y "Lady B" (ex "Wojewoda Pomorski"); Kapitan Krzysztof Baranowski stał się tym samym pierwszym Polakiem, który dwukrotnie samotnie okrążył kulę ziemską pod żaglami.
sobota, 23 września 2000
Odbył się chrzest "Daru Przemyśla", na którym Henryk Jaskuła opłynął kulę ziemską w rejsie non stop.
czwartek, 23 września 1976
W Olsztynie powołano do życia oddział Yacht Klubu Polski.
poniedziałek, 23 września 1946
Sejm uchwalił ustawę o budowie portu w Gdyni.
sobota, 23 września 1922