TYP: a1

Lothar Günther Buchheim - cykl „Twierdza”

środa, 2 lutego 2011
MZ

W pokoju mojego znajomego, pilnego czytelnika wszystkiego co na temat wojenno-morski napisano, na jednej ze ścian ustawiony na półeczce jest spory model angielskiej korwety z czasów II Wojny Światowej z widoczną na burcie nazwą „Compass Rose”. Poniżej na podobnej półce stoi utrzymany w tej samej skali model U-Boota U-96 typu VIIC. To zestawienie jest oczywiste dla każdego, kto przeczytał dwie „kanoniczne” powieści - „Okrutne morze” Nicholasa Monsarrata i „Okręt” Lothara- Günthera Buchheima. Czemu o tym piszę? Otóż wydawnictwo „Bellona” oddało niedawno do rąk czytelników nowy cykl powieściowy autora „Okrętu”, o wspólnej nazwie „Twierdza”, na który składa się pięć tomów. To kontynuacja historii narratora z „Okrętu” wędrującego od końca mają 1944 roku przez okupowaną Twierdzę Europa, obserwującego bliską już klęskę Niemiec. Otrzymujemy niezwykle realistyczny obraz alianckich bombardowań, dywanowych nalotów, płonących miast, walk z wkraczającymi alianckimi wojskami inwazyjnymi. Oczywiście nie są to powieści ściśle marynistyczne, jednak wątek „Starego” dowódcy U-Boota, cały czas gdzieś w tle się przewija.


Cykl rozpoczyna tom o nazwie „Rozkaz wyjazdu”, następny nosi tytuł „Przez piekło do Brestu”, a kolejne to „Na pokładzie U-730”, „Przerwane okrążenie” i „Kierunek Rzesza”.
Lothar Günther Buchheim Cykl „Twierdza”

tom I „Rozkaz wyjazdu”

Wydawnictwo Bellona 2010

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 15 July

W wieku 86 lat zmarł Zenon Gralak, żeglarz, działacz Pomorskiego Związku Żeglarskiego, dziennikarz i publicysta morski oraz współtwórca nagrody „Rejs Roku”
środa, 15 lipca 1410
Z Port Huron (USA) na Jeziorze Huron wyruszył jacht "Gemini" biorąc udział w regatach Millennium 600 organizowanych wspólnie przez Bayview Yacht Club i Chicago Yacht Club z okazji stulecia regat Chicago Mac. Trasa liczyła 600 mil i prowadziła przez jezior
sobota, 15 lipca 2000
Zmarła Kpt. Teresa Dudzic-Zając; już w 1946 roku była zawodniczką i działaczką Akademickiego Związku Morskiego we Wrocławiu, potem wieloletnim członkiem kadry narodowej, później została trenerem i sędzią.
poniedziałek, 15 lipca 2002
Umiera Bogdan Dacko, który jako pierwszy po wojnie przepłynął Atlantyk na s/y "Hermes".
niedziela, 15 lipca 1990
Urodziła się Kapitan Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, która na s/y "Mazurek" jako pierwsza kobieta na świecie odbyła samotny kobiecy rejs dookoła świata.
środa, 15 lipca 1936
W Gdyni odbył się chrzest żaglowca "Zawisza Czarny", jednostki przeznaczonej dla harcerzy, zbudowanej na bazie lugotrawlera "Cietrzew", który wcześniej został wycofany z eksploatacji.
piątek, 15 lipca 1960
Odbyła się kolejna edycja regat o Puchar Ameryki; kolejny raz wygrała załoga amerykańskiego jachtu - obrońcy pucharu "Resolute" z Kpt. Charlesem Adamsem.
czwartek, 15 lipca 1920