TYP: a1

Kacper Śledziński "Odwaga straceńców"

sobota, 22 listopada 2014
MZ

Można bez obaw o pomyłkę stwierdzić, że latoś obrodziło nam publikacjami, które można określić jako „wojenno-morskie”. Rzeczywiście otworzył się worek obfitości. Co chwilę pojawia się na półkach księgarskich pozycja poświęcona starciom na morzu czy to w czasie pierwszej, czy drugiej wojny światowej. Świadectwem tego może być nasza rubryka, w której coraz częściej pojawiają się tytuły takiej prominencji.


Teraz też tak jest. Książka, o której teraz mówimy przedstawia historię polskich bohaterów wojny podwodnej. Fachowiec, historyk zajmujący się tym tematem, może powiedzieć, że z tej publikacji nie dowiadujemy się niczego nowego, bowiem opowiada ona o zdarzeniach już wcześniej opisanych w innych opracowaniach. Może to i prawda, tylko ta książka nie ma aspiracji być dziełem odkrywczym, wnoszącym jakieś rewelacje do badań historycznych. Jest to praca w zamierzeniu popularna i tę popularnonaukową rolę znakomicie spełniająca. Jest napisana z werwą jaka przynależna jest raczej beletrystyce niż dziełom historycznym. Czyta się to znakomicie, tym bardziej, że zdarzenia tu przedstawiane same w sobie są materiałem na sensacyjną i awanturniczą opowieść lub na fabułę przygodowego hollywoodzkiego filmu. Brawura i zaiste ułańska fantazja polskich podwodniaków niewątpliwie do tego się przyczyniła. Prawdopodobnie większość z nas zna epopeję „Orła”, jego ucieczkę z internowania w Estonii, ale przecież do Anglii udało się z Bałtyku przedostać także mniej nowoczesnym okrętom. Dwa z nich ORP Sokół i ORP Dzik przez długie miesiące siały spustoszenie na Morzu Śródziemnym, zatapiając włoskie i niemieckie jednostki. Tym samym zasłużyły sobie na miano „Terrible Twins”. O tym wszystkim i jeszcze o innych wydarzeniach, o straceńczej odwadze, bohaterstwie, ale także o tchórzostwie, kłótniach, swarach, pijaństwie i buntach opowiada ta książka.


Kacper Śledziński „Odwaga straceńców” - Polscy bohaterowie wojny podwodnej.

Wydawnictwo „ZNAK” Kraków 2013

Stron: 388

Cena: 49,90 zł.

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2
popularne artykuły

Kalendarium: 30 September

W stoczni Mag Ocean zwodowano trimaran "Bonduelle".
sobota, 30 września 2000
W Gdyni kończy rejs żaglowiec "Dar Pomorza", który pod polską banderą pływał 51 lat; obecnie pełni funkcję statku-muzeum.
środa, 30 września 1981