TYP: a1

„S.M.S. Emden i jego dowódca” G.A. Erdmann

środa, 19 grudnia 2012
MZ

Tematyka II Wojny Światowej na morzu posiada obszerną literaturę. Większość kampanii, działań, epizodów i drobnych zdarzeń została w przeróżnych miejscach starannie opisana. Tomy poświęcone bataliom na morzach w latach 1939 – 1945 prawdopodobnie mogą być liczone w miliony. 


Trochę inaczej ma się rzecz z I Wojną Światową zwaną Wielką Wojną, a przecież i tu walka toczyła się na morzach, ba! te wydarzenia były pełne spektakularnych akcji, rajdów poszczególnych okrętów, historii godnych opisania. Wydawnictwo „Finna” stara się tę lukę w literaturze wypełnić. Jakiś czas temu pisaliśmy w tej rubryce o książce „Krążownik Kormoran” przez tę oficynę wydaną, a dotyczącą epopei niemieckiego okrętu z I Wojny. Również w tym wypadku przedstawiona jest frapująca, niezwykle barwna opowieść o innym okręcie Kriegsmarine. Tym razem jest to S.M.S Emden, lekki krążownik, samotnie operujący na wodach Oceanu Indyjskiego. Jego łupem padły 23 statki sprzymierzonych. Dzięki tym zdobyczom mógł uzupełniać zapasy paliwa (węgla) oraz żywności, by dalej prowadzić swą jakże skuteczną misję. Książka w lekko zbeletryzowany sposób przedstawia dzieje tego okrętu, oraz jego załogi, przez czas brawurowych zwycięstw, po ostatnią bitwę z o wiele silniejszym przeciwnikiem, jakim był australijski krążownik „Sydney”. Warto po tę pozycję sięgnąć, by poznać do tej pory mało znane epizody I Wojny.


Gustav Adolf Erdmann „S.M.S. Emden i jego dowódca”

Wydawnictwo FINNA Gdańsk 2012

Stron: 220

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 kwietnia

Linię mety okołoziemskich regat w Portsmouth mija s/y "Copernicus" pod Kpt. Zygfrydem Perlickim.
czwartek, 25 kwietnia 1974
Z Buenos Aires wyruszył w rejs do Polski s/y "Euros"; w czasie nieprzerwanej żeglugi załoga z Kpt. Henrykiem Jaskułą dopłynęła do Helu w ciągu 90 dni po przebyciu 8276 mil.
środa, 25 kwietnia 1973
Z Cannes (z postojem w Giblartarze) wyruszył w samotny rejs przez Atlantyk Alain Gerbault na "Firecrest"; dotarł do Nowego Jorku po 101 dniach żeglugi.
środa, 25 kwietnia 1923
Nieopodal Wysp Kanaryjskich podczas próby bicia rekordu żeglugi 24-godzinnej wywraca się katamaran "Mediatis Region Aquitaine".
wtorek, 25 kwietnia 2006
Henryk Jaskuła zdobywa patent kapitański.
niedziela, 25 kwietnia 1971
Na skały Hamstone w południowej Anglii wpada "Herzogin Cecile".
sobota, 25 kwietnia 1936