TYP: a1

„S.M.S. Emden i jego dowódca” G.A. Erdmann

środa, 19 grudnia 2012
MZ

Tematyka II Wojny Światowej na morzu posiada obszerną literaturę. Większość kampanii, działań, epizodów i drobnych zdarzeń została w przeróżnych miejscach starannie opisana. Tomy poświęcone bataliom na morzach w latach 1939 – 1945 prawdopodobnie mogą być liczone w miliony. 


Trochę inaczej ma się rzecz z I Wojną Światową zwaną Wielką Wojną, a przecież i tu walka toczyła się na morzach, ba! te wydarzenia były pełne spektakularnych akcji, rajdów poszczególnych okrętów, historii godnych opisania. Wydawnictwo „Finna” stara się tę lukę w literaturze wypełnić. Jakiś czas temu pisaliśmy w tej rubryce o książce „Krążownik Kormoran” przez tę oficynę wydaną, a dotyczącą epopei niemieckiego okrętu z I Wojny. Również w tym wypadku przedstawiona jest frapująca, niezwykle barwna opowieść o innym okręcie Kriegsmarine. Tym razem jest to S.M.S Emden, lekki krążownik, samotnie operujący na wodach Oceanu Indyjskiego. Jego łupem padły 23 statki sprzymierzonych. Dzięki tym zdobyczom mógł uzupełniać zapasy paliwa (węgla) oraz żywności, by dalej prowadzić swą jakże skuteczną misję. Książka w lekko zbeletryzowany sposób przedstawia dzieje tego okrętu, oraz jego załogi, przez czas brawurowych zwycięstw, po ostatnią bitwę z o wiele silniejszym przeciwnikiem, jakim był australijski krążownik „Sydney”. Warto po tę pozycję sięgnąć, by poznać do tej pory mało znane epizody I Wojny.


Gustav Adolf Erdmann „S.M.S. Emden i jego dowódca”

Wydawnictwo FINNA Gdańsk 2012

Stron: 220

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 October

Odbyło się wodowanie pierwszego polskiej konstrukcji jachtu pełnomorskiego Konik Morski nazwanego "Eksperyment"; konstruktor Lech Tumiłowicz; jego późniejsza wersja to "Opty" Leonida Teligi, słynnego z rejsu dookoła świata.
poniedziałek, 25 października 1937