TYP: a1

Zbigniew Kabata "Żniwa na głębinie"

środa, 22 lutego 2012
MZ

Już sam życiorys autora mógłby stać się kanwą arcyciekawej książki, a byłoby to tomiszcze niezwykle opasłe.

Ukończył Pierwszy Korpus Kadetów Marszałka Józefa Piłsudskiego we Lwowie. Tamże rozpoczął swą przygodę z żeglarstwem, zdobywając stopień żeglarza śródlądowego. Latem 1939 roku wypłynął na pierwszy swój morski rejs na pokładzie „Zawiszy Czarnego”, dowodzonego przez Generała Zaruskiego. Potem nadeszła wojna, zatem partyzantka w oddziale „Jędrusie”, później w 2 p.p. Legionów AK. Po wojnie Włochy i od 1948 roku Szkocja – zostaje rybakiem dalekomorskim. Studia biologiczne – kariera naukowa… można by wyliczać w nieskończoność zarówno osiągnięcia naukowe, tytuły i nagrody oraz odznaczenia.

Książka to zbiór opowiadań, których treścią są jego morskie przygody. Jest w nich i część nostalgicznie wspomnieniowa lat przedwojennych, jak i historie dotyczące czasów gdy pływał jako rybak. Opisane jest to żwawo, bardzo interesująco, do tego trochę zdjęć - znakomita lektura! Polecamy!Zbigniew Kabata „Żniwa na głębinie”

Wydawnictwo Richter Polska

Wydanie II

stron: 318

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 2 March

Wręczono nagrody kolejnej edycji "Rejsu Roku": I nagrodę otrzymali kpt. Jacek Wacławski i kpt. Tadeusz Natanek.
piątek, 2 marca 2007
W Gdyni zmarła Teresa Remiszewska, w początkowym okresie swej kariery żeglarskiej szkoliła i prowadziła rejsy z żeglarzami z Krakowa, uznanie światka żeglarskiego zdobyła po starcie w regatach OSTAR 72 na jachcie "Komodor".
sobota, 2 marca 2002
W Marsylii kończy regaty (po oficjalnym zamknięciu linii mety) "Warta Polpharma" pod dowództwem Kapitana Romana Paszke.
piątek, 2 marca 2001
Na południowym Atlantyku podczas regat BOC zaginął Harry Mitchell żeglujący na jachcie "Horatio Hornblower", uczestnik okołoziemskich regat w 1986 r., uczestnik regat OSTAR w latach 1976, 1992.
czwartek, 2 marca 1995
W Auckland szwajcarski "Team Allighi" wygrywa 5:0 finał Pucharu Ameryki z "Team New Zealand".
niedziela, 2 marca 2003
Urodziła się Noami James, pierwsza kobieta, która opłynęła świat wokół trzech przylądków.
środa, 2 marca 1949
Urodził się Janusz Zbierajewski, znany polski żeglarz morski, kapitan wielu znaczących rejsów w historii polskiego żeglarstwa.
poniedziałek, 2 marca 1942