TYP: a1

Zbigniew Kabata "Żniwa na głębinie"

środa, 22 lutego 2012
MZ

Już sam życiorys autora mógłby stać się kanwą arcyciekawej książki, a byłoby to tomiszcze niezwykle opasłe.

Ukończył Pierwszy Korpus Kadetów Marszałka Józefa Piłsudskiego we Lwowie. Tamże rozpoczął swą przygodę z żeglarstwem, zdobywając stopień żeglarza śródlądowego. Latem 1939 roku wypłynął na pierwszy swój morski rejs na pokładzie „Zawiszy Czarnego”, dowodzonego przez Generała Zaruskiego. Potem nadeszła wojna, zatem partyzantka w oddziale „Jędrusie”, później w 2 p.p. Legionów AK. Po wojnie Włochy i od 1948 roku Szkocja – zostaje rybakiem dalekomorskim. Studia biologiczne – kariera naukowa… można by wyliczać w nieskończoność zarówno osiągnięcia naukowe, tytuły i nagrody oraz odznaczenia.

Książka to zbiór opowiadań, których treścią są jego morskie przygody. Jest w nich i część nostalgicznie wspomnieniowa lat przedwojennych, jak i historie dotyczące czasów gdy pływał jako rybak. Opisane jest to żwawo, bardzo interesująco, do tego trochę zdjęć - znakomita lektura! Polecamy!Zbigniew Kabata „Żniwa na głębinie”

Wydawnictwo Richter Polska

Wydanie II

stron: 318

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 July

Wyruszyła śladem swojej poprzedniczki z 1957 r. (tratwa Nord) - tratwa "Nord-bis" z Kapitanem Andrzejem Urbańczykiem i zmieniającą się po drodze załogą. Po dotarciu do Gotlandii i 25 dniach żeglugi tratwa powróciła do Gdańska.
środa, 19 lipca 2006
W Gdyni rozpoczął się kolejny zlot żaglowców The Cutty Sark Tall Ship's Race.
sobota, 19 lipca 2003
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (niecałe 8 m długości) jacht "Probus" z Kapitanem Jerzym Cołojewem z dwoma przyjaciółmi w rejs na Szetlandy, Wyspy Owcze; mały jacht powrócił do domu, po przebyciu około 2500 Mm w ciągu 777 godzin.
poniedziałek, 19 lipca 1971
Opuściło Świnoujście "Roztocze" z Kpt. Ziemowitem Barańskim, wychodząc w zakończony powodzeniem rejs na Wyspy Owcze.
poniedziałek, 19 lipca 1971