TYP: a1

Zbigniew Kabata "Żniwa na głębinie"

środa, 22 lutego 2012
MZ

Już sam życiorys autora mógłby stać się kanwą arcyciekawej książki, a byłoby to tomiszcze niezwykle opasłe.

Ukończył Pierwszy Korpus Kadetów Marszałka Józefa Piłsudskiego we Lwowie. Tamże rozpoczął swą przygodę z żeglarstwem, zdobywając stopień żeglarza śródlądowego. Latem 1939 roku wypłynął na pierwszy swój morski rejs na pokładzie „Zawiszy Czarnego”, dowodzonego przez Generała Zaruskiego. Potem nadeszła wojna, zatem partyzantka w oddziale „Jędrusie”, później w 2 p.p. Legionów AK. Po wojnie Włochy i od 1948 roku Szkocja – zostaje rybakiem dalekomorskim. Studia biologiczne – kariera naukowa… można by wyliczać w nieskończoność zarówno osiągnięcia naukowe, tytuły i nagrody oraz odznaczenia.

Książka to zbiór opowiadań, których treścią są jego morskie przygody. Jest w nich i część nostalgicznie wspomnieniowa lat przedwojennych, jak i historie dotyczące czasów gdy pływał jako rybak. Opisane jest to żwawo, bardzo interesująco, do tego trochę zdjęć - znakomita lektura! Polecamy!Zbigniew Kabata „Żniwa na głębinie”

Wydawnictwo Richter Polska

Wydanie II

stron: 318

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 3 December

W Berdyczowie urodził się Józef Korzeniowski, pisarz marynista, znany później jako Joseph Conrad; jako młody człowiek wyemigrował do Anglii, gdzie zaciągnął się na statek. Po latach służby na morzu osiadł w południowej Anglii, gdzie zmarł w 1925 r.
czwartek, 3 grudnia 1857