TYP: a1

Zbigniew Kabata "Żniwa na głębinie"

środa, 22 lutego 2012
MZ

Już sam życiorys autora mógłby stać się kanwą arcyciekawej książki, a byłoby to tomiszcze niezwykle opasłe.

Ukończył Pierwszy Korpus Kadetów Marszałka Józefa Piłsudskiego we Lwowie. Tamże rozpoczął swą przygodę z żeglarstwem, zdobywając stopień żeglarza śródlądowego. Latem 1939 roku wypłynął na pierwszy swój morski rejs na pokładzie „Zawiszy Czarnego”, dowodzonego przez Generała Zaruskiego. Potem nadeszła wojna, zatem partyzantka w oddziale „Jędrusie”, później w 2 p.p. Legionów AK. Po wojnie Włochy i od 1948 roku Szkocja – zostaje rybakiem dalekomorskim. Studia biologiczne – kariera naukowa… można by wyliczać w nieskończoność zarówno osiągnięcia naukowe, tytuły i nagrody oraz odznaczenia.

Książka to zbiór opowiadań, których treścią są jego morskie przygody. Jest w nich i część nostalgicznie wspomnieniowa lat przedwojennych, jak i historie dotyczące czasów gdy pływał jako rybak. Opisane jest to żwawo, bardzo interesująco, do tego trochę zdjęć - znakomita lektura! Polecamy!Zbigniew Kabata „Żniwa na głębinie”

Wydawnictwo Richter Polska

Wydanie II

stron: 318

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 18 June

"Club Med" bije rekord trasy Kadyks - San Salvador z wynikiem 10 dni, 14 godzin, 54 minuty, 43 sekundy (15,3 w). Poprzedni rekord należał do katamarana "Jet Services V" Serge Madeca.
niedziela, 18 czerwca 2000
rozpoczęły się 6. etapowe regaty, w których startowało 81 jachtów, 163 żeglarzy. W klasie Finn wygrał Czesław Marchaj, a sędzią regat był Bolesław Kowalski.
piątek, 18 czerwca 1954
Na łodzi o długości 9 m nazwanej "Great Western" amerykański rybak Howard Blackburn, wcześniej pozbawiony palców u rąk, wyruszył w samotny rejs z Gloucester w Stanach Zjednoczonych; dotarł do Gloucester w Anglii po 61 dniach żeglugi.
niedziela, 18 czerwca 1899