TYP: a1

Igor Godlewski "Chorwacja, przewodnik żeglarza włóczęgi"

środa, 27 października 2010
Z.
przewodnikJesień, za progiem zima, koniec sezonu żeglarskiego, pozostaje nam jedynie wspominanie odbytych rejsów i… planowanie nowych, tych, które mamy zamiar przeprowadzić w przyszłym roku. Właśnie w takim planowaniu pomocna może być książka autorstwa Igora Godlewskiego „Chorwacja, przewodnik żeglarza włóczęgi” - tym bardziej, że dotyczy akwenu chyba najbardziej popularnego wśród polskich żeglarzy. Igor Godlewski od 15 lat pływa na swoim jachcie po Adriatyku i zna wybrzeże i wyspy chorwackie znakomicie. Jego uwagi są naprawdę użyteczne przy planowaniu rejsu. W książce nie ma propozycji konkretnych tras, jest natomiast mnóstwo opisów klimatycznych miejsc, które warto odwiedzić - zatem czytelnik otrzymuje materiał, który pomoże mu uruchomić swoją wyobraźnię. Znaleźć też tam można wiele uwag stricte nawigacyjnych, pozwalających na uniknięcie niebezpieczeństw - są one wyróżnione w tekście wytłuszczonym drukiem.

Osobnej pochwały wymagają umieszczone na wkładkach kolorowych piękne zdjęcia, wykonane zarówno przez autora jak i przez Ewę Zych oraz Piotra Kowenickiego. Jednym słowem jest to książka godna polecenia wszystkim, którzy myślą o żeglowaniu w Chorwacji a także tym, którzy już od lat tam żeglują, bowiem mogą się z niej dowiedzieć wielu cennych rzeczy, nawet jeśli tkwią w przekonaniu, że o Chorwacji wiedzą już wszystko.

Igor Godlewski
„Chorwacja, przewodnik żeglarza włóczęgi”
Wydawnictwo „Przedsięwzięcie Galicja” 2007
seria: Navigare necesse est
cena 32 zł
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 December

Zginął z rąk amazońskich piratów sir Peter Blake, niezwykły żeglarz, podróżnik i ekolog. Był jednym żeglarzem, który brał udział w pierwszych pięciu edycjach regat Whitbread (w latach 1989-1990 na jachcie "Steinlager" zwyciężył we wszystkich sześciu etapa
czwartek, 6 grudnia 2001
Krzysztof Kolumb podczas swej pierwszej ekspedycji odkrył Haiti; dwa tygodnie później "Santa Maria" weszła na mieliznę i statek uznano za stracony.
piątek, 6 grudnia 1492