TYP: a1

Igor Godlewski "Chorwacja, przewodnik żeglarza włóczęgi"

środa, 27 października 2010
Z.
przewodnikJesień, za progiem zima, koniec sezonu żeglarskiego, pozostaje nam jedynie wspominanie odbytych rejsów i… planowanie nowych, tych, które mamy zamiar przeprowadzić w przyszłym roku. Właśnie w takim planowaniu pomocna może być książka autorstwa Igora Godlewskiego „Chorwacja, przewodnik żeglarza włóczęgi” - tym bardziej, że dotyczy akwenu chyba najbardziej popularnego wśród polskich żeglarzy. Igor Godlewski od 15 lat pływa na swoim jachcie po Adriatyku i zna wybrzeże i wyspy chorwackie znakomicie. Jego uwagi są naprawdę użyteczne przy planowaniu rejsu. W książce nie ma propozycji konkretnych tras, jest natomiast mnóstwo opisów klimatycznych miejsc, które warto odwiedzić - zatem czytelnik otrzymuje materiał, który pomoże mu uruchomić swoją wyobraźnię. Znaleźć też tam można wiele uwag stricte nawigacyjnych, pozwalających na uniknięcie niebezpieczeństw - są one wyróżnione w tekście wytłuszczonym drukiem.

Osobnej pochwały wymagają umieszczone na wkładkach kolorowych piękne zdjęcia, wykonane zarówno przez autora jak i przez Ewę Zych oraz Piotra Kowenickiego. Jednym słowem jest to książka godna polecenia wszystkim, którzy myślą o żeglowaniu w Chorwacji a także tym, którzy już od lat tam żeglują, bowiem mogą się z niej dowiedzieć wielu cennych rzeczy, nawet jeśli tkwią w przekonaniu, że o Chorwacji wiedzą już wszystko.

Igor Godlewski
„Chorwacja, przewodnik żeglarza włóczęgi”
Wydawnictwo „Przedsięwzięcie Galicja” 2007
seria: Navigare necesse est
cena 32 zł
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 lipca

Bruno Peyron na "Orange 2" bije rekord przejścia Atlantyku (2925 Mm w czasie 4 dni, 8 godzin, 23 minuty, 5 sekund).
czwartek, 6 lipca 2006
Francis Joyon bije na trimaranie "IDEC" rekord przejścia Atlantyku z czasem 6 dni, 4 godziny, 1 minuta, 5 sekund (2980 Mm).
środa, 6 lipca 2005
Wyruszył s/y "Generał Zaruski" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; statek dotarł aż do Hornsundu i Zatoki Białych Niedźwiedzi, do polskiej stacji arktycznej. Rejs zakończył się 31.08.1975 r. w Gdyni.
niedziela, 6 lipca 1975
Z Hamilton na Bermudach wystartował do transatlantyckich regat z metą w Travemunde s/y "Komodor" pod dowództwem Kpt. Tadeusza Siwca; był to pierwszy start polskiego jachtu w regatach oceanicznych.
sobota, 6 lipca 1968
Na Morawach urodził się Richard Konkolski, żeglarz czechosłowacki, dwukrotny uczestnik wokółziemskich regat dookoła świata BOC Challenge.
wtorek, 6 lipca 1943
Zakończył rodzinny rejs dookoła świata na szkunerze "Sunbeam" Thomas Brassey; trasa o długości 37 000 Mm wiodła z Cowes przez Rio de Janeiro, Cieśninę Magellana, Tahiti, Honolulu, Colombo, Kanał Sueski, Gibraltar do Cowes.
piątek, 6 lipca 1877