TYP: a1

Przewodnik kulinarny Pascala - "Chorwacja"

sobota, 22 października 2011
Kinga Rzucidło
Chłodne, leniwie płynące jesienne dni przywołują obraz letnich wspomnień. Chcąc przywrócić smak minionego lata, spędzonego na jednej z chorwackich wysp sięgnęłam po Przewodnik kulinarny Pascala - „Chorwacja”.

Elegancka, ładnie wydana i kolorowo ilustrowana książka zabiera nas w podróż po kilku zakątkach Chorwacji. Sławna Dalmacja łącznie z częścią wyspiarską, Gorski Kotar, Istria, Zagrzeb czy Slawonia, Baranja i Srijem to tylko kilka z przytoczonych regionów, scharakteryzowanych zarówno pod kątem turystycznym jak i kulinarnym.

Przyznam się szczerze i bez bicia, pierwsze kartkowanie przewodnika nie wzbudziło salw zachwytu. Przeciwnie. Przedstawione potrawy wydały mi się stanowczo za drogie, a możliwość kupienia większości składników w mniejszym, jak moje, mieście graniczyła z cudem, a puszkę ogonów raków w zalewie można zakupić zapewne tylko tam „gdzie raki zimują”.

Drugie podejście pozwoliło mi wychwycić kilka tańszych i jak się okazało niemniej dobrych potraw. Na pierwszy ogień poszedł Ajvar, lekko pikantna pasta warzywna popularna na całych Bałkanach. To nie mój pierwszy znany i wypróbowany przepis tej potrawy i w mojej opinii ten zamieszczony w przewodniku kulinarnym jest naprawdę dobry, w smaku porównywalny do tego, którym tak ochoczo zajadałam się w Chorwacji.

Kolejnym wypróbowanym, godnym polecenia przepisem były Tuńczykowe krokiety. Nieraz słyszałam o tej potrawie, ale dopiero wczoraj miałam okazję poznać jej smak. Nawet moi domownicy, wybredni testerzy smaków, docenili owo danie. Znalazłam kilka potraw, które na stałe zagoszczą w mej kuchni. Ryż cytrynowy, Zawijane szaszłyki z ajvarem czy Gorący krem z marascino zdecydowanie godne są wypróbowania.

Jako że w kuchni chorwackiej mięso króluje pod każdą postacią i tu nie mogło zabraknąć przepisu na Baraninę z ryżem, Pljeskawicę czy Kotlety jagnięce w serze trapistów. Nie mniejszy wybór stanowią potrawy z ryb i owoców morza. Zupa z raków, Pstrąg z Dalmacji, Frytowana mątwa na sałacie czy Carpaccio z łososia z jałowcem to tylko niektóre z zaserwowanych propozycji.

Nie obędzie się bez uwag, zastrzeżenia budzą fotografie potraw, a raczej ich brak. Tylko część przepisów zaopatrzona jest zdjęciem oddającym rzeczywisty wygląd potrawy. Reszta to wyjęte z reklamy barwne fotosy owoców i warzyw. Wiem jak wyglądają dojrzałe czereśnie, strąk zielonego groszku czy pomidorki koktajlowe, zdecydowanie wolałabym zobaczyć rezultat końcowy przygotowanego posiłku.

Podsumowując, mimo kilku wad Przewodnik kulinarny Pascala - „Chorwacja” to kompendium chorwackim smaków i zapachów. Ciekawe i zróżnicowane zestawienie potraw zachęca do spróbowania i rozsmakowania się w proponowanych daniach kuchni bałkańskiej.

Autor: opracowanie zbiorowe, tekst: Monika Malusi, Anna Wojciechowska
Tytuł: Przewodnik kulinarny. Pascal. „Chorwacja”
Wydawnictwo: Pascal
Rok wydania: 2007
Cena z okładki: 29,99 zł (księgarnia Matras – promocja 9.90 zł)
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 June

Joanna Pajkowska zwycięzczynią TWO - STAR
wtorek, 20 czerwca 2017
We Fryburgu w Szwajcarii zmarł Bronisław Miazgowski - instruktor żeglarstwa i wychowania morskiego w Zarządzie Głównym dawnej Ligi Morskiej i Kolonialnej, pisarz-marynista, założyciel Klubu Marynistów, inicjator i założyciel Międzynarodowego Instytutu Kul
sobota, 20 czerwca 1981
Starosta koszaliński, na terenie przystani Klubu Tramp, wręczył pierwsze książeczki żeglarskie grupie miejscowych żeglarzy. Data ta została uznana za początek istnienia Klubu Morskiego Tramp w Koszalinie.
niedziela, 20 czerwca 1948
Urodził się w Kamyszynie nad Wołgą Witold Bublewski, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, działacz harcerski i Ligi Morskiej.
poniedziałek, 20 czerwca 1904
Yacht Klub Polski organizuje pierwsze morskie regaty na trasie Gdynia-Roenne; na starcie stanęło 9 jachtów; w regatach zwyciężył s/y "Witeź" z Kpt. Michałem Laudańskim.
wtorek, 20 czerwca 1933