TYP: a1

"Grecja Przewodnik dla żeglarzy" tom I

środa, 9 marca 2011
MZ

Wybierając się do Chorwacji „na żagle” i planując rejs po Adriatyku, mamy do dyspozycji sporo żeglarskich przewodników. Oczywiście jedne są lepsze, inne gorsze, jedne po prostu proponują kilka ściśle opisanych tras, inne pozostawiają czytelnikowi możliwość wyboru, zdając się na jego inwencję, informując jedynie o miejscach, które warto odwiedzić. Część z nich zawiera także istotne pod względem nawigacyjnym informacje, pozwalające na zaplanowanie bezpiecznej żeglugi. Jednym słowem mamy spory wachlarz publikacji – jest w czym wybierać.


W wypadku Grecji, a przecież to kierunek coraz bardziej popularny wśród polskich żeglarzy, nie mieliśmy nic, ani jednego żeglarskiego przewodnika. Wybierającym się tam na rejs byliśmy skazani na zagraniczne publikacje. Oczywiście nieocenioną pozycją pomocną w planowaniu rejsu i przydatną podczas jego trwania była, dostępna w niektórych żeglarskich sklepach internetowych, „kanoniczna” książka Roda Heikella „Greek Waters Pilot” znanego, brytyjskiego wydawnictwa „Imray”.


Ten niedobry stan rzeczy się zmienił, a to za przyczyną oficyny „Almapress”, otóż mamy już dostępny pierwszy tom książki „Grecja. Przewodnik dla żeglarzy” Gerda Radspielera. Jest to tłumaczenie znanej publikacji wydawnictwa „Delius, Klasing &Co.”, niemieckiej oficyny specjalizującej się w literaturze żeglarskiej. Książka przygotowana z prawdziwie niemiecką rzetelnością, staje się w ten sposób pierwszą publikacją w języku polskim, ułatwiającą naszym żeglarzom planowanie rejsów w Grecji. Tom pierwszy obejmuje wybrzeże Attyki, zatokę Petalijską, zatokę Eubejską południową, południową część Eubei i Cyklady. Opisy ciekawych miejsc, kotwicowisk, zatok i portów zawierają informacje nie tylko o charakterze nawigacyjnym, lecz także stricte turystyczne, zaś plany umieszczone w książce są czytelne i w nawigacji pomocne.

 

Gerd Radspieler "Grecja Przewodnik dla żeglarzy"  tom I

Oficyna Wydawnicza Alma-Press Sp. z o.o.

Wydanie I

cena: 69.90 zł


Aby pożeglować po Grecji, najlepiej skontaktować się z „Tawerną Skipperów”, gdzie można wyczarterować jacht, a także znaleźć kompetentnego skippera dobrze zaznajomionego z tym akwenem.


TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 lipca

Bruno Peyron na "Orange 2" bije rekord przejścia Atlantyku (2925 Mm w czasie 4 dni, 8 godzin, 23 minuty, 5 sekund).
czwartek, 6 lipca 2006
Francis Joyon bije na trimaranie "IDEC" rekord przejścia Atlantyku z czasem 6 dni, 4 godziny, 1 minuta, 5 sekund (2980 Mm).
środa, 6 lipca 2005
Wyruszył s/y "Generał Zaruski" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; statek dotarł aż do Hornsundu i Zatoki Białych Niedźwiedzi, do polskiej stacji arktycznej. Rejs zakończył się 31.08.1975 r. w Gdyni.
niedziela, 6 lipca 1975
Z Hamilton na Bermudach wystartował do transatlantyckich regat z metą w Travemunde s/y "Komodor" pod dowództwem Kpt. Tadeusza Siwca; był to pierwszy start polskiego jachtu w regatach oceanicznych.
sobota, 6 lipca 1968
Na Morawach urodził się Richard Konkolski, żeglarz czechosłowacki, dwukrotny uczestnik wokółziemskich regat dookoła świata BOC Challenge.
wtorek, 6 lipca 1943
Zakończył rodzinny rejs dookoła świata na szkunerze "Sunbeam" Thomas Brassey; trasa o długości 37 000 Mm wiodła z Cowes przez Rio de Janeiro, Cieśninę Magellana, Tahiti, Honolulu, Colombo, Kanał Sueski, Gibraltar do Cowes.
piątek, 6 lipca 1877