TYP: a1

"Chorwacja - Przewodnik historyczny"

środa, 16 listopada 2011
MZ

W tym wypadku nie mamy do czynienia z książką, która by nawet w części zahaczała o żeglarstwo, a jednak Ci z żeglarzy, którzy czy to sporadycznie, czy też regularnie odwiedzają Adriatyk i pływają wzdłuż chorwackich wybrzeży powinni po tę pozycję sięgnąć. Po pierwsze dla tego, że warto czytać książki, po drugie – bowiem warto coś wiedzieć o historii miejsc, które odwiedzamy, po trzecie, bo tę książkę czyta się z ogromnym zainteresowaniem.

Mamy możliwość poznać nie tylko współczesność odwiedzanych miast i miasteczek czy też wiosek, ale także ich historię, tę najdawniejszą i tę, która przed momentem przeminęła, a wszystko to opisane barwnie i co lekturę czyni strawniejszą, z mnóstwem anegdot. Nie da się ukryć, że historia tego obszaru, który obecnie nazywa się Chorwacją, a także terytoriów pobliskich, to materiał na sensacyjną, miejscami okrutną, a czasem zabawną opowieść. Autor, od wielu lat peregrynujący te tereny, a co warto zaznaczyć, będący historykiem, znakomicie połączył te wątki. Dzięki temu odwiedzanie pozornie już świetnie znanych miejsc, nagle się staje zupełnie nową, fascynującą przygodą. Warto wziąć tę książkę na kolejny chorwacki rejs!

Sławomir Koper "Chorwacja przewodnik historyczny"

O fascynującej historii, jedzeniu i piciu

Wydawnictwo Bellona 2011


TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 1 June

W regatach Rolex Transatlantic Challenge wygrywa "Mari Cha IV".
środa, 1 czerwca 2005
Na starcie regat AZAB 83 stanął Jerzy Rakowicz na jachcie "Alices Mirror"; zajął 2 miejsce na mecie w Falmouth, a pierwsze w swojej klasie.
środa, 1 czerwca 1983
W Gdańsku odbył się chrzest "Pogorii".
niedziela, 1 czerwca 1980
Start do III Transatlantyckich Regat Samotnych Żeglarzy; tym razem wystartowało 35 zawodników. Regaty wygrał Geoffrey Williams na "Sir Thomas Lipton".
sobota, 1 czerwca 1968
Na małym jachcie "Tinkerbelle" Robert Manry rozpoczął samotny rejs z Falmouth w Stanach Zjednoczonych do Falmouth w Anglii.
wtorek, 1 czerwca 1965
Rozpoczęcie rejsu s/y "Amethyst" ze Stanleyem Jabłońskim przez Atlantyk.
sobota, 1 czerwca 1963
W Auckland kończy się rejs Erwina Webera na s/y "Farys", pierwszy samotny rejs polskiego żeglarza.
środa, 1 czerwca 1938
Na "New Bedford" z portu Chatham rozpoczęli przeprawę przez Atlantyk Thomas Crapo wraz z żoną; 22 lipca wylądowali w Newlyn w Wielkiej Brytanii.
piątek, 1 czerwca 1877