TYP: a1

Żeglarze świętowali w Tczewie

poniedziałek, 19 stycznia 2015
Informacja prasowa | Tomasz Falba
Przemysław Miarczyński został Pomorskim Żeglarzem Roku 2014, Pomorską Żeglarką Roku 2014 – załoga: Ewa Romaniuk i Katarzyna Goralska, a Pomorskim Trenerem Roku 2014 Maciej Dziemiańczuk. Tytuły ogłoszone zostały 17 stycznia podczas Pomorskiej Gali Żeglarskiej w Tczewie, która była finałem Święta Żeglarstwa.

Święto żeglarstwa w Tczewie

Pomorski Związek Żeglarski ogłasza najlepszych żeglarzy Pomorza już od sześciu lat. Wręcza im nagrody Kryształowego Żagla. Tym razem uroczystość odbyła się w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie.

Pomorska Gala Żeglarska rozpoczęła się o godz. 18. Poprowadzili ją wspólnie dyrektor Centrum Krystian Nehrebecki i znany dziennikarz sportowy z Radia Gdańsk Włodzimierz Machnikowski.

Pomorskim Żeglarzem Roku 2014 został Przemysław Miarczyński z SKŻ Ergo Hestia Sopot za m. in. drugie miejsce w Mistrzostwach Świata ISAF w klasie RS:X. Tytuł Pomorskiej Żeglarki Roku 2014 przypadł w udziale załodze: Ewa Romaniuk i Katarzyna Goralska z YKP Gdynia za złote medale w Mistrzostwach Europy Juniorów, Mistrzostwach Europy EUROSAF i Mistrzostwach Polski w klasie 420. Zaś Pomorskim Trenerem Roku 2014 został Maciej Dziemiańczuk z SKŻ Ergo Hestia Sopot za trenowanie młodzieżowej kadry RS:X.

Święto żeglarstwa w Tczewie

Pomorskim Żeglarskim Wydarzeniem Roku 2014 zostały Mistrzostwa Świata Finn Masters w Sopocie za zgromadzenie na starcie 235 zawodników z całego świata, Żeglarski Puchar Trójmiasta za podtrzymanie unikalnej formuły integrującej środowiska żeglarskie z Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz Volvo Gdynia Sailing Days za coraz lepszą organizację imprezy o światowym formacie.

Pomorską Żeglarską Wyprawą Roku 2014 okazał się rejs jachtu „Lady Dana 44” - pierwsze polskie opłynięcie bieguna północnego.

Za Pomorski Żeglarski Talent Roku 2014 uznano: Lidię Sulikowską z SKŻ Ergo Hestia Sopot za m. in. pierwsze miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży i trzecie miejsce Mistrzostw Europy w klasie Techno 293, Natalię Kuczys z MKŻ Arka Gdynia za zajmowanie czołowych miejsc w Mistrzostwach Świata i Polski Młodzików w klasie OpenBIC oraz Tytusa Butowskiego z YKP Gdynia za m. in. za złoty medal w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w klasie Optimist i utrzymanie czołowej pozycji w Mistrzostwach Europy. Laureaci w tej kategorii, poza statuetkami Kryształowego Żagla, otrzymali także bony o wartości tysiąca złotych.

Święto żeglarstwa w Tczewie

Pomorskim Żeglarskim Klubem Roku 2014 został SKŻ Ergo Hestia Sopot za stworzenie dogodnych warunków do szkolenia zawodników zdobywających czołowe miejsca w imprezach o światowym znaczeniu.

Mecenasem Pomorskiego Żeglarstwa Roku 2014 wybrano firmy: Ergo Hestia za sponsorowanie m. in. SKŻ Ergo Hestia Sopot, Maciej Widziński „Mawi” za wspieranie działalności MKŻ Arka Gdynia, Haribo za wspieranie sekcji Optimist UKS Navigo Sopot, do której należy 50 młodych żeglarzy, Energa za stworzenie Programu Edukacji Żeglarskiej Energa Sailing i Krzysztof Drywa Autoryzowany Dealer Volvo za wieloletnie sponsorowanie regat Volvo Gdynia Sailing Days.

Na Nagrodę Prezesa Pomorskiego Związku Żeglarskiego zasłużyli: 63 Błękitna Wstęga Zatoki Gdańskiej organizowana przez Yacht Klub Stal Gdynia za rekordową edycję, Andrzej Lutomski z MKŻ Arka Gdynia za 50 lat trenerstwa na najwyższym poziomie, Jacek Stanisławski z LKS Charzykowy za sukcesy w klasie DN oraz Joanna Zielińska i Andrzej Królikowski za wspieranie pomorskiego żeglarstwa.

Święto żeglarstwa w Tczewie

W trakcie Gali uczczono również 20-lecie Morskiego Żeglarskiego Pucharu Polski, uhonorowano zwycięzców Wyścigu o Bursztynowy Puchar Neptuna, a Maciej Sodkiewicz wręczył prezesowi PoZŻ Bogusławowi Witkowskiemu i prezydentowi Tczewa Mirosławowi Pobłockiemu flagi, które przywiózł z Przylądka Horn.

Gala stała się również okazją do uhonorowania medalami Ligi Morskiej i Rzecznej „Pro mari  nostro” Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz i Wacława Liskiewicza oraz Jacka Jettmara medalem „De nihilo nihil fit”. Prezes PoZŻ ogłosił także, że rok 2015, będzie rokiem obchodów jubileuszu 50-lecia działalności Związku, a kolejna Gala odbędzie się w Gdyni.

Święto żeglarstwa w Tczewie

Pomorska Gala Żeglarska była finałem całodziennej imprezy promującej żeglarstwo, która odbywała się w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie pod nazwą Święto Żeglarstwa. W jego trakcie mieszkańcy Tczewa i okolic mieli szansę spotkać się ze słynni żeglarzami: pierwszą kobietą, która samotnie opłynęła świat jachtem - Krystyną Chojnowską-Liskiewicz i Maciejem Sodkiewiczem, tczewianinem, który na jachcie „Barlovento II”, dotarł najdalej na północ w historii polskiego żeglarstwa.

Podczas Święta obejrzeć też można było wystawy ukazujące działalność PoZŻ i dokumentujące obecność Polaków na Hornie. Wielką popularnością cieszył się, szczególnie wśród najmłodszych, symulator żeglarski wypożyczony na tę okazję z Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Duże zainteresowanie wzbudziła również projekcja filmu „Jessica Watson. Prawdziwa odwaga” o najmłodszej żeglarce w historii, która samotnie opłynęła jachtem świat.

Fot. Tadeusz Lademann
Tagi: Tczew, Święto Żeglarstwa, Pomorska Gala Żeglarska
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 September

Zmarł Wim van Acker - wybitny żeglarz lodowy, popularyzator klasy DN, m.in. w Polsce. Wielokrotny uczestnik mistrzostw Polski w żeglarstwie lodowym, mistrz Polski w 1971 r., a także człowiek, który żeglarstwu lodowemu w Polsce służył wielką pomocą fachową
niedziela, 8 września 1991
W czasie wejścia do Helu, na zewnętrzny falochron zostaje rzucony s/y "Antracyt"; dzięki szybkiej akcji ratowniczej uratowano załogę i jacht.
czwartek, 8 września 1983
Alain Colas na trimaranie "Manoureva" wystartował z Saint Malo w samotny rejs do Sydney, bijąc rekord trasy (79 dni, 6 godzin i 34 minuty).
sobota, 8 września 1973
W Portsmouth nastąpił start do pierwszych załogowych regat dookoła świata Whitbread Race. W regatach wystartowały polskie jachty "Otago" (Kpt. Zdzisław Pieńkawa) i "Copernicus" (Kpt. Zygfryd Perlicki). Regaty wygrał meksykański kecz "Sayula II".
sobota, 8 września 1973
Z Gdyni wyruszyła "Chatka Puchatków" z załogą Jerzy Tarasiewicz i Janusz Misiewicz; trasa wiodła przez Morze Północne do Boulogne, potem Calais, Port-Saint-Luis-du Rhone, rzekami, kanałami do Marsylli, Morze Śródziemne, Maderę, Martynikę, później już samo
poniedziałek, 8 września 1958
Zakończenie wyprawy Magellana - "Victoria" pod dowództwem Juana Sebastiana de Elcano dotarła do Sewilli.
poniedziałek, 8 września 1522