TYP: a1

Nagrody imienia Leonida Teligi wręczone na Targach Wiatr i Woda 2015

środa, 18 lutego 2015
Informacja prasowa
Od roku 1971, miesięcznik „Żagle” przyznaje nagrodę im. Leonida Teligi za twórczość literacką, osiągnięcia sportowe i działalność na rzecz popularyzacji żeglarstwa w Polsce. Nagroda ta jest jednym z najstarszych i najbardziej prestiżowych wyróżnień żeglarskich w kraju.

Nagrody Teligi

W kategorii publikacja o tematyce żeglarskiej:

Jury zdecydowało o nieprzyznaniu nominacji za rok 2014 w tej kategorii za konkretne pozycje.
Przyznało natomiast nagrodę specjalną za całokształt twórczości literackiej Zbigniewowi Kosiorowskiemu. Autorowi kilkunastu doskonałych książek min. „13 w skali Beauforta”, „Ocean pierwszy”, „Skarby kapitana Flinta”, „Rozbitkowie”, „Desant” oraz kilku publikacji naukowych z zakresu żeglarstwa. Kapitan Kosiorowski był laureatem nagrody im. Leonida Teligi w 1990 roku, którą otrzymał na za czterotomowy cykl powieści "Przez cztery oceany". Zbigniew Kosiorowski, to jedna z najwybitniejszych postaci polskiego żeglarstwa, wieloletni członek władz Polskiego Związku Żeglarskiego. Były szef Radia Szczecin i Wydawnictwa „Glob”, animator życia żeglarskiego w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim. Uczestnik regat Admiral’s Cup w 1979 roku.

W kategorii żeglarski wyczyn sportowy nominacje otrzymali:
  1. Załoga w składzie Piotr Ogrodnik, Piotr Petryla i Grzegorz Banaszczyk za zdobycie mistrzostwa świata w klasie Micro.
  2. Karol Jabłoński za zdobycie ósmego tytułu mistrza świata w bojerowej klasie DN. 
  3. Radosław Furmański za tytuły mistrza świata i Europy juniorów w klasie RS:X
  4. Piotr Muszka za wywalczenie tytułu Mistrza Europy w klasie RS:X

Nagrodę otrzymali - Piotr Ogrodnik, Piotr Petryla i Grzegorz Banaszczyk za zdobycie mistrzostwa świata w klasie Micro. To ich drugi tytuł mistrzowski w tej klasie. Potwierdzenie polskiej dominacji w klasie Micro, umiejętności żeglarskich, zdolności polskich konstruktorów – łódkę zaprojektował Leszek Gonciarz, budowniczych – łódkę zbudował Grzegorz Banaszczyk i żaglomistrzów – żagle uszył Stanisław Sawko.

W kategorii popularyzacja żeglarstwa jury nominowało:

  1. Bractwo Kaphornowców - za 40 lat promocji polskiego żeglarstwa oceanicznego.
  2. Program Edukacji Morskiej w Gdańsku - za działania na rzecz popularyzacji żeglarstwa wśród dzieci i młodzieży.
  3. Marka Szurawskiego za upowszechnianie od lat kultury związanej z morzem i jego historią.

Nagrodę otrzymał – Marek Szurawski. To człowiek instytucja, jeden z najwybitniejszych polskich szantymenów, członek legendarnej grupy „Stare Dzwony”, niestrudzony popularyzator kultury morskiej i historii z nią związanej. Autor programów radiowych i telewizyjnych. Od lat wielki przyjaciel magazynu „Żagle”, laureat nagrody im. Leonida Teligi w 1992 roku za książkę "Szanty i szantymeni".
Tagi: nagrody
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 kwietnia

Na "Down Star" zakończył rejs dookoła świata George Fairle.
wtorek, 27 kwietnia 1965
Odbył się w Warszawie Zjazd Delegatów YKP; zjazdowi przewodniczył Ludwik Szwykowski, jeden z założycieli YKP. Na zjeździe wybrano nowy zarząd z prezesem Bronisławem Barylskim na czele.
niedziela, 27 kwietnia 1947
W Warszawie umiera Antoni Dobrowolski (urodzony w 1872 r.) profesor, geograf, uczestnik wyprawy arktycznej na belgijskim żaglowcu "Belgica", przyczynił się do powstania pierwszej polskiej stacji artycznej na Wyspie Niedźwiedziej.
wtorek, 27 kwietnia 1954
Urodził się Samuel Morse, twórca alfabetu Morse'a.
środa, 27 kwietnia 1791
Na Filipinach w walce z tubylcami ginie Ferdynand Magellan.
sobota, 27 kwietnia 1521