TYP: a1

Mieszkańcy Gdyni upamiętnili dwóch słynnych kapitanów

wtorek, 27 listopada 2012

Mamert Stankiewicz jako kapitan m/s Piłsudski
Na kamienicy przy al. Marszałka Piłsudskiego 50 w Gdyni odsłonięto wczoraj pamiątkową tablicę poświęconą dwóm kapitanom żeglugi wielkiej, którzy mieszkali tu w latach 1931-39 - Mamertowi Stankiewiczowi i Karolowi Olgierdowi Borchardtowi. Tablica została odsłonięta w rocznicę śmierci pierwszego z nich, który zginął 26 listopada 1939 roku. Transatlantyk “Piłsudski”, którym dowodził Stankiewicz został storpedowany u wybrzeży Anglii, a sam kapitan zmarł w szalupie ratunkowej na skutek hipotermii.


Mamert Stankiewicz został uwieczniony na kartach powieści “Znaczy Kapitan” autorstwa Karola Olgierda Borchardta, którego był nauczycielem i przyjacielem. Obaj kapitanowie poznali się w Szkole Morskiej w Tczewie, której Borchardt był uczniem, a Stankiewicz wykładowcą. Po raz ostatni ich drogi spotkały się na "Piłsudskim", gdzie Mamert Stankiewicz poniósł śmierć. Karol Olgierd Borchardt zmarł 20 maja 1986 w Gdyni.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 14 July

W Gdyni odbył się pierwszy w historii zlot Polonii Żeglarskiej znany pod nazwą World Polonia Sailing Jamboree Poland 1991. Na zlot przybyło 26 jachtów polonijnych z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Szwecji, Danii, Finlandii. Flotyllę jachtów polon
niedziela, 14 lipca 1991
"Dar Młodzieży" pod dowództwem Kpt. Marka Szymońskiego przekroczył jako pierwszy żeglowiec klasy A linię mety w wyścigu z Antwerpii do Alesund w ramach regat Cutty Sark Tall Ships' Races.
sobota, 14 lipca 2001