TYP: a1

Mieszkańcy Gdyni upamiętnili dwóch słynnych kapitanów

wtorek, 27 listopada 2012

Mamert Stankiewicz jako kapitan m/s Piłsudski
Na kamienicy przy al. Marszałka Piłsudskiego 50 w Gdyni odsłonięto wczoraj pamiątkową tablicę poświęconą dwóm kapitanom żeglugi wielkiej, którzy mieszkali tu w latach 1931-39 - Mamertowi Stankiewiczowi i Karolowi Olgierdowi Borchardtowi. Tablica została odsłonięta w rocznicę śmierci pierwszego z nich, który zginął 26 listopada 1939 roku. Transatlantyk “Piłsudski”, którym dowodził Stankiewicz został storpedowany u wybrzeży Anglii, a sam kapitan zmarł w szalupie ratunkowej na skutek hipotermii.


Mamert Stankiewicz został uwieczniony na kartach powieści “Znaczy Kapitan” autorstwa Karola Olgierda Borchardta, którego był nauczycielem i przyjacielem. Obaj kapitanowie poznali się w Szkole Morskiej w Tczewie, której Borchardt był uczniem, a Stankiewicz wykładowcą. Po raz ostatni ich drogi spotkały się na "Piłsudskim", gdzie Mamert Stankiewicz poniósł śmierć. Karol Olgierd Borchardt zmarł 20 maja 1986 w Gdyni.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 3 March

Barbara Królikowska odbiera nagrodę Rejs Roku za rejs dookoła świata na s/y "Karolka".
piątek, 3 marca 2006
Wokółziemskie regaty The Race zakończył "Club Med.", 110. stopowy katamaran dowodzony przez Granta Daltona i Franka Profitta zwyciężając w stawce 6 jachtów.
sobota, 3 marca 2001
Jerzy Wąsowicz na s/y "Antica": mija ze wschodu na zachód Przylądek Horn w rejsie do Ameryki Południowej.
środa, 3 marca 1999
Opłynięcie Hornu przez s/y "Wojewoda Koszaliński" prowadzonego przez Ryszarda Wabika.
środa, 3 marca 1982